Kıssa-i Hoca Afak ve Yusuf Hoca ve Hoca Cihan (62a/23-123b): Dil incelemesi-metin-dizin-tıpkıbasım
Kissa-i Hoca afak ve Yusuf Hoca ve Hoca Cihan (62a/23-123b): Grammar rivew-text-index-facsimile
- Tez No: 592341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 823
Özet
Üzerinde çalışmış olduğumuz ve kısaca“Afak Hoca Tezkiresi”olarak adlandırabileceğimiz bu eserde, Doğu Türkistan'da ortalama yetmiş yıllık bir dönemi kapsayan Hocalar Dönemi (1678-1755) ve dönem içerisinde ortaya çıkan siyasi çekişmeler konu edilmektedir. Bu eser bünyesinde barındırdığı yer adları, kişi adları, savaş aleti ve eşya adları gibi hususiyetlerin dışında özellikle Doğu Türkçesinin klasik sonrası döneminde Yeni Uygur Türkçesine giden süreçte değişkenlik gösteren dil malzemesiyle de ileride bu alan üzerinde yapılacak olan çeşitli çalışmalara kaynaklık edebilecek bir söz varlığına sahiptir. Üzerinde çalıştığımız nüsha, Bodleian Kütüphanesinde MS IND. INST. TURK 3'te kayıtlıdır.
Özet (Çeviri)
In this work, which we have worked on and which we can briefly call Afak Hoca Collection of biographies, the period of teachers covering an average period of seventy years in Eastern Turkistan and the political conflicts in the period are discussed.This work has a vocabulary that could be a source of the work that will be done in the future with the language material, which varies from the classical period of Eastern Turkish to The New Uighur Turkish, besides the topics such as the place names, person names, war instrument and ashyya names. The copy we're working on is registered in Bodleian Library at MS IND. INST. TURK 3.