Kıssa-i Hoca Afak ve Yusuf Hoca ve Hoca Cihan (01a - 62a/22) :Dil incelemesi – metin – dizin - tıpkıbasım
Kissa-i Hoca Afak ve Yusuf Hoca ve Hoca Cihan (01a-62a/22) :Grammar rivew – text – index - facsimile
  1. Tez No: 592973
  2. Yazar: HÜSEYİN SEBETÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 725
Özet
Çalışmanın“Giriş”bölümünde ana hatlarıyla Doğu Türkçesi, tezkire yazma geleneği, ''Giriş'' bölümünün son kısmında ise incelemiş olduğumuz eser hakkında bilgiler bulunmaktadır.'' Dil İncelemesi'' bölümünde metnin yazım ve dil özellikleri incelenmiş ve eserdeki Yeni Uygurca dil özellikleri vurgulanmıştır.“Metin”bölümünde Arap harfli metin, transkripsiyon harflerine aktarılmıştır.“Dizin”bölümünde metinde kullanılan tüm sözcükler alfabetik sırayla sıralanmıştır. Sözcüklerin hangi dilden geldiği ve metinde kullanıldıkları anlam verilmiştir. Doğu Türklük Sahası'nda yazılmış pek çok eserden farklı olarak Doğu Türkçesinin Klasik Sonrası Dönem'inde (1600-1921) mahalli unsurların ve ağız özelliklerinin yazı diline girmeye başlaması sonucu Hoten ve Yarkend ağzı kelimelerinin de metinde yer alması ve tezkire geleneğinin bir örneği olması bakımından hem bildiklerimizi pekiştirmiş hem de dil açısından barındırdığı farklılıklar hasebiyle Türk kültür tarihi ve Türk diline katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the Introduction section of the study, there is information about the Eastern Turkic, the tradition of writing of the tezkire, and the last part of the introduction there is information about the work. In the Grammar section, the spelling and linguistic features of the text were examined and the New Uighur language features were emphasized. In the Text section, the text which is written in Arabic letters was transferred to Latin transcription letters. In the Index section, all the words used in the text are listed in alphabetical order. The language in which the words come from and in what sense they are used in the text are given. Unlike many works written in the Eastern Turkic area, it began to enter into the written language of local elements and dialectic features in the Classical Period of Classical Turkic (1600-1921). As a result, the words from Hoten and Yarkend accents were also included in the text. It is also important in terms of being an example of the tradition of tezkire. It reinforced our knowledge and contributed to the Turkish cultural history and Turkish language due to the differences in language.