Türkiye sahası masallarında iktisadi unsurlar
Economic elements in the folk tales in Turkey
- Tez No: 592351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Halk Bilimi (Folklor), Economics, Folklore
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Sözlü kültür ürünleri arasında önemli bir yere sahip olan masallar, pek çok çalışmanın konusu olmuş ve çeşitli açılardan incelenmiştir. Kültürel belleğimizde yer alan her bir masalın, aynı günlük yaşantımızda olduğu gibi, başlı başına bir iktisadi olay örgüsüne sahip olduğu farkedilmiş, bunun üzerine sosyal bilim dallarından biri olan iktsat(ekonomi) bilimi ile masal ilişkisinin incelenmesi gerektiği düşünülmüştür. Bu konuda müstakil bir çalışmanın bulunmaması bizi bu çalışma için cesaretlendiren sebeplerden biri olmuştur. Bu tezde, Türkiye sahasından derlenip kitaplarda, doktora tezlerinde ve yüksek lisans tezlerinde yayımlanan masal metinlerinde yer alan iktisadi unsurlar tespit edilerek incelenmiştir. Çalışmamızda, iktisadın tanımı ve iktisadın temelini oluşturan aşamalar, iktisat ile ilgili temel kavram ve terimler, Türk halk kültüründe iktisat ve masallardaki yansıması, masallarda iktisadi açıdan insan, meta (nesneler, ürünler) ve mekan konuları ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Tales, which have an important place among the creation of oral culture, have been the subject of many studies and have been examined from various perspectives. It was realized that each fairy tale in our cultural memory had an economic plot on its own as in our daily life, and it was thought that the relationship between fairy tale and one of the social sciences should be examined. The lack of an independent study on this subject was one of the reasons that encouraged us to do so. In this thesis, compiled books from Turkey in the field, doctoral dissertations and master's degree in economics tale elements contained in the text published in the dissertation was examined by determining. In our study, the definition of economics and the stages that constitute the basis of economics, basic concepts and terms related to economics, its reflection in economics and tales in Turkish folk culture, human, commodity (objects, products) and space in economics in tales are discussed in detail.