507 Numaralı Karahisâr-ı Sâhib Şer'iyye sicili: Transkripsiyon ve değerlendirme
The Numbered 507 Karahisâr-ı Sâhib Şer'iye Sicili: Evaluation and transcription
- Tez No: 592361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Şerʻiyye sicilleri Osmanlı tarihçiliği açısından büyük öneme sahiptir. Şerʻiyye sicilleri Osmanlı Devletinin sosyal ve iktisadi durumunu incelemek için ilk başvurulacak kaynaklardan biridir. Bu kaynaklar içerik bakımından oldukça zengindir. Osmanlı şehirlerinin idari yapılarını, müslim ve gayrimüslim halkın dilek ve şikâyetlerini, merkez ve taşra arasındaki yazışmaları, kişilerin medeni hallerini, mülkiyet haklarını ve diğer tüm idari ve adli durumlar hakkında bilgiler içermektedir. Bu araştırma Karahisâr-ı Sâhib Sancağı'nın H.1060-1072 /M.1650-1662 yıllarına ait507 numaralı şerʻiyye sicilinin transkripsiyon ve değerlendirmesinden oluşmaktadır. Defterde bulunan bilgilere göre Karahisâr-ı Sâhib Sancağının idari yapılanması, sosyal ve ekonomik durumu hakkındaki bilgilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Qadi Sijils are of great importance for Ottoman historiography. Qadi Sijils are one of the first sources to be used to examine the social and economic situation of the Ottoman Empire. These resources are very rich in content. It includes the administrative structures of the Ottoman cities, the wishes and complaints of the Muslim and non-Muslim people, the correspondence between the center and the provinces, the marital status of the people, property rights and all other administrative and judicial situations. This research consists of the transcription and evaluation of the Qadi Sijils of Karahisâr-ı Sâhib Sanjak as numbered 507 that belongs to H.1060-1072 / M. 1650-1662. According to the information in the book, information on the administrative structure, social and economic status of the Sanjak of Karahisâr-ı Sahib was included.