Peer feedback vs teacher feedback: A comparative case study on improving discourse markers in learners' writing skills
Akran dönütü öğretmen dönütüne karşı: Öğrencilerin yazma becerilerinde söylem belirleyicilerini geliştirmek üzerine karşılaştırmalı bir vaka çalışması
- Tez No: 592360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE DİLEK AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma akran ve öğretmen dönütlerini karşılaştırıp İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yazılarındaki söylem belirleyicileri üzerinde ne kadar etkili olduklarını ortaya çıkarmayı ve öğrencilerin akran ve öğretmen dönütü hakkında ne düşündüklerini öğrenmeyi amaçlamıştır. Bu hem nicel hem de nitel olan araştırma Erciyes Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık sınıfında okumakta olan 21 öğrenci ile yürütülmüştür. Öğrenciler aynı düzeltme sembolleri kullanılarak biri akranları tarafından biri de öğretmenleri tarafından düzeltilmiş iki farklı fikir paragrafı yazmışlardır. Daha sonra, her dönüt sonrası yeniden yazılan yazılar söylem belirleyicilerin ne kadar geliştiğini ve hangi dönüt türünün daha etkili olduğunu anlamak üzere analiz edilmiştir. Ayrıca, akran ve öğretmen dönütleri hakkındaki görüşlerini öğrenmek üzere öğrencilerle sözlü görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları öğretmen dönütüyle karşılaştırıldığında daha düşük kalitede olmasından dolayı akran dönütünün öğrencilerin yazılarındaki söylem belirleyiciler üzerinde çok az etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla, öğretmen dönütü söylem belirleyicileri geliştirmede akran dönütünden daha etkilidir. Sözlü görüşme sonuçlarına göre, öğrenciler öğretmen dönütünü tercih etmelerine rağmen akran dönütü konusunda negatif düşünmemiş, yazma becerisini öğrenme sürecinde ondan da faydalanmayı istemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to compare and reveal how effective peer and teacher feedback on discourse markers in Turkish EFL learners' writing texts and figure out learners' points of view about peer and teacher feedback. This both quantitative and qualitative case study was conducted with 21 students studying at Erciyes University English Language and Literature department prep class. Students were asked to write two different opinion paragraphs, one edited by peers and the other by teachers using the same correction symbols. Then, after each feedback, the revised texts were analysed to see how much discourse markers were improved, and which feedback type was more effective. Also, students were interviewed to see their perspectives about both peer and teacher feedback. The results of the study revealed that peer feedback has very little effect on improving discourse markers in students' writing texts because of its low quality compared to teacher feedback. Therefore, teacher feedback is more effective than peer feedback for improving discourse markers. Interview results showed that students were in favour of teacher feedback because it is accurate and reliable; however, they did not feel negative about peer feedback and wanted to make use of it in their writing learning process.