Yerel yönetimlerde yönetime katılım açısından kent konseyleri: Sivas örneği
City councils with regard to codetermination of power on local governments: Sample of Sivas
- Tez No: 592371
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yönetime katılım kavramı, bir kararın hazırlanması, olgunlaştırılması, alınması ve uygulanması aşamalarından birine, bir kaçına veya bütününe o kararlardan doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenecek kişilerin güçleri oranında katkıda bulunması olarak tanımlanabilir. Yönetime katılımla ilişkili birçok kavram vardır; demokrasi, siyasal kültür, yönetişim bu kavramlardan öne çıkanlardır. Yönetime katılımın en eski ve bilinen yöntemi seçimlerdir. Bunun yanı sıra birçok katılım yöntemi bulunmaktadır ve bunlardan birisi de, son dönemlerde yerel yönetimlere ilişkin yasal düzenlemelere de girmiş olan kent konseyidir. Yerel yönetimlerde yönetime katılımın yerel ihtiyaçları karşılanmasında etkinliği ve verimliliği artıracağı kabul edilmektedir. Kent konseyi, bu anlamda yönetime katılımın bir aracı olarak kurulmuştur ve kendisine son derece önemli görevler yüklenmiştir. Bu çalışma ile yerel yönetimlerde yönetime katılımı sağlamanın önemli bir aracı görülerek oluşturulan kent konseyleri incelenmiştir. Kent konseylerinin kendisinden beklenen işlevi/görevleri yerine getirip getirmediği, Sivas Kent Konseyi özelinde ele alınarak uygulamadaki durum tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Codetermination of power can be defined as relative contribution of persons, whom will directly or indirectly be influenced by those decisions, to one of, a few of and/or all of phases with reference to the preparation, maturation, making, and implementation of a decision. There are large number of concepts concerned codetermination of power, the prominent concepts in the field are democracy, political culture and governance. The most ancient and the most known method for codetermination of power is election. Besides, there are lots of methods for codetermination and one of these methods is city council which has been put into practice by legal regulations regarding local governments. It is agreed that codetermination of power within local governments increases in efficiency and effectiveness on satisfying local needs. City council, in this sense, has been established to be a means of a codetermination of power and has been undertook extremely important missions. In the present study, the city council, established because it is deemed as an important means for providing codetermination of power on local governments, is analysed. It is endeavoured in practical terms whether the city councils fulfil the tasks and functions which are attributed for themselves, or not by especially addressing Sivas City Council.