Bourdieucu yaklaşımla Ankara Devlet Tiyatroları seyircilerinin beğeni kültürü
Taste culture of Ankara State Theater spectator with Bourdieu perspective
- Tez No: 592370
- Danışmanlar: PROF. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Anthropology, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, Pierre Bourdieu'nün kuramından hareketle Ankara Devlet Tiyatroları seyircilerinin tiyatro beğenisine odaklanılmıştır. Bu bağlamda Devlet Tiyatrolarının kuruluşu, gelişimi ve siyaset alanıyla olan ilişkiselliği“alan”kavramıyla ele alınmış, seyircilerin beğenileri habitus, kültürel sermaye ve kültürel tüketim bağlamında incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemi kullanılan çalışmada Ankara'da Devlet Tiyatrosu seyircisi 200 kişiye anket uygulanmış, veriler Çoklu Mütekabiliyet Analiziyle (Multiple Correspondence Analysis MCA) değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen temel sonuçlara göre, Ankara ilindeki Devlet Tiyatroları seyircilerinin beğenisi toplumsal uzam ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the theory of Pierre Bourdieu, the focus is on the theater taste of the audience of Ankara State Theaters. In this context, the establishment, development and relationship of the State Theaters with the field of politics are discussed with the concept of“field”, and the spectator's tastes are examined in the context of habitus, cultural capital and cultural consumption. In the study, which used quantitative research method, a questionnaire was applied to 200 people in the spectator of the State Theater in Ankara and the data were evaluated with Multiple Correspondence Analysis (MCA). According to the main results of the study, the taste of the spectator in the State Theaters in Ankara is related to social space.