Roman sivil toplum kuruluşlarının karar alma süreçlerine katılımı: Edirne örneği
Participation of romany non-governmental organizations in decision making processes: The case of Edirne
  1. Tez No: 592374
  2. Yazar: BELKIS KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ EROĞLU UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Romanlar, kendilerine ait yaşam biçimleri ve kültürel değerleri ile toplum içinde sürekli 'öteki' olarak görülmüş ve siyasal alanda yer alamamışlardır. 2010 yılında gündeme gelen siyasi açılımla birlikte siyasi alanda kendilerine yer bulmayla ilgili tartışmalar başlamıştır. Romanlar kendilerine ait dernekler kurmakta ve çalışmalar yürütmektedirler. Türkiye'de genel olarak Sivil Toplum Kuruluşlarının karar alma mekanizmalarına olan kısıtlı etkisi ve Roman derneklerinin siyasi alanda var olma çabaları göz önünde tutularak, bu çalışma Edirne Roman Sivil Toplum Derneklerinin siyasi katılımını incelemektedir. Yüz yüze mülakat verileri ile yapılan analizlerle etkili olunan konular ve Siyasi Açılımın sürece olan etkisi incelenmiştir. Analiz neticesinde, son yıllarda artan şekilde karar alma süreçlerinde etkin olmak isteyen Romanların hala bu rollerinin oldukça kısıtlı olduğu ortaya konmuştur. Bu noktada Türkiye'deki sivil toplum anlayışının kısıtlılığı ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Gypsies (Romany) were always seen as 'the other' in the society with their lifestyles and cultural values, thus they could not participate in the political sphere. Together with the political reform about Gypsies (Romany), they began to find themselves in the political arena. Gypsies (Romany) in Turkey have established their own associations and these associations carry on their own works. Taken into the civil society culture in Turkey and the aim of Gypsy NGOs to be active, this thesis examines the role of Edirne Roman NGOs in political decision making. Relying on face to face interview data, the study shows that the subjects which NGOs are successful and unsuccessful. It finds out that there is a limited role of these NGOs although they try to be more active. This thesis explains this limited role by showing general NGO culture of Turkey.