Füze sistemleri için patlayan folyolu başlatma eleman (efı) tabanlı ateşleme emniyeti cihazı tasarımı ve analizi
Design and analysis of an exploding foil initiator (efi) based ignition safety device for missile system
  1. Tez No: 592400
  2. Yazar: ÖNDER PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mühimmat tasarımı ve üretimi sırasında giderek artan duyarsızlık gereksinimleri, özellikle füze sistemlerinde en başta duyarsız ateşleme zincirleri kullanılmasını gerektirmektedir. Patlayan folyolu başlatma elemanı, modern duyarsız füze sistemlerinin roket motoru ve harp başlığı ateşleme zincirlerinin başlatma elemanı olarak kullanılan bir çeşit yüksek gerilim detonatörüdür. Patlayan folyolu başlatma elemanları sıcaklığa ve üretici firmaya bağlı olarak düşük enerjili olanlar 700V DA ile 1250V DA, yüksek enerjili olanlar 1400V DA ile 2500V DA gerilimleri arasında ateşlenebilmektedir. Bu tezde füze elektroniğinden alınan 28V DA besleme gerilimini 2500V DA gerilim seviyesine dönüştürecek anlık yüksek güç yoğunluklu, flyback topolojisine sahip dönüştürücü tasarımı ve geliştirilmesi yapılmıştır. Ateşleme emniyeti cihazı füze sistemindeki güvenlik koşullarını tespit ettikten sonra 2500V DA çıkış gerilimine sahip flyback dönüştürücü ile ateşleme kondansatörü şarj edilir. Ateşleme komutu geldikten sonra kondansatör üzerindeki enerji ile tetikleme anahtarı üzerinden patlayan folyolu başlatma elemanı ateşlenecektir. Ateşleme anında ateşleme hattındaki yüksek akım ve gerilim gibi elektriksel karakteristiklerin ölçülmesine izin veren bir tasarım yapılmıştır. Kondansatör şarj devresinin tasarımında güvenlik ve şarj süresi en önemli isterler olarak belirlenmiştir. Verimliliği artırmak ve BDK boyutunu düşürmek için kullanılacak bileşenlerin elektriksel dayanım karakteristikleri yüksek akım ve gerilim ihtiyaçlarını anlık karşılayacak şekilde seçilmiştir. Özellikle flyback transformatörü, yüksek çıkış geriliminde anlık güç yoğunluğu isterlerini karşılayacak şekilde minimum alanda maksimum hızda ateşleme kondansatörünü şarj etmesi hedeflenerek tasarlanmıştır. Transformatör sarım mimari ve yapıları incelenerek yüksek gerilim kondansatör şarj uygulaması için optimum parametreler elde edilmiştir. Ayrıca ateşleme emniyeti cihazı güvenlik açısından en kritik birim olduğu için, füze sistemlerinde uyulması gereken güvenli tasarım gereksinimlerini belirleyen STANAG 4187 NATO standardına uygun tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing insensitivity demands on designing and producing munitions necessitates utilizing primarily insensitive initiation trains specifically in missile systems. Exploding Foil Initiator (EFI) is a high voltage detonator that is used as the initiation element of rocket motor and warhead initiation trains of modern insensitive missile systems. Depending on the temperature and manufacturer, while low energy EFI can be fired at between 700 Vdc and 1250 Vdc, high-energy ones can be fired between 1400 Vdc and 2500 Vdc voltages. In this thesis, instant high power density flyback topology converter design and development has been made to convert 28V DC supply voltage of the missile electronics to 2500V DC voltage level. The firing capacitor is charged by a flyback converter with an output voltage of 2500V DC after the ignition safety device has detected the safety conditions in fuse system. After the ignition command isreceived, EFI will be ignited via the trigger switch with the energy on the firing capacitor. A design has been made to allow measurement of electrical characteristics such as high current and voltage in the ignition line at the time of ignition. Safety and charging time are the most important requirements in the design of the capacitor charging circuit. To increase efficiency and reduce the size of the PCB, the electrical strength characteristics of the components have been selected to meet the instantaneous high current and voltage requirements. In particular, the flyback transformer is designed to charge the firing capacitor at maximum speed in a minimum space to meet the requirements of instantaneous power density at high output voltage. The transformer winding architecture and structures are examined to obtain optimum parameters for high voltage capacitor charging application. In addition, since the ignition safety device is the most critical unit in terms of safety in missle system, it is designed in accordance with the STANAG 4187 NATO standard, which sets out the requirements for safe design in missile systems.