Multiple classifier systems for a generic missle warner
Jenerik bir füze ikaz sistemi için çoklu sınıflandırıcı sistemleri
- Tez No: 238299
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez kapsamında hava platformları için kullanılabilecek jenerik bir füze ikazsistemi algoritması önerilmektedir.Algoritmayı gelistirmek için sentetik benzetim senaryoları hazırlanmıstır. Sentetiksenaryolar hazırlanırken gerçek hayatta karsılasılabilecek senaryoları en iyi sekildetemsil edebilme yetenegine sahip bir veri kümesinin hazırlanmasına gayret edilmisve bu amaçla kullanılmak üzere bir yöntem önerilmistir. Senaryolar jenerik füzeikaz simülatörü tarafından islendikten sonra, senaryo içindeki takip edilmis nesneverilerini içeren çıktılar olusturulmustur.Çesitli öznitelik çıkarım yöntemleri senaryo çıktı verilerine uygulanmıs ve öznitelikkümeleri olusturulmustur. Bu öznitelik kümeleri, çesitli istatistiksel yöntemlerkullanılarak incelenmistir. Çoklu sınıflandırıcı sistemlerinin performansları,olusturulan tüm öznitelik kümeleri için degerlendirilmis ve deneysel çalısmalarınsonuçları özet bir sekilde sunulmustur.
Özet (Çeviri)
A generic missile warner decision algorithm for airborne platforms with anemphasis on multiple classifier systems is proposed within the scope of this thesis.For developing the algorithm, simulation data are utilized. The simulation data arecreated in order to cover a wide range of real-life scenarios and for this purpose ascenario creation methodology is proposed. The scenarios are simulated by ageneric missile warner simulator and tracked object data for each scenario areproduced.Various feature extraction techniques are applied to the output data of the scenariosand feature sets are generated. Feature sets are examined by using various statisticalmethods. The performance of selected multiple classifier systems are evaluated forall feature sets and experimental results are presented.