Bursa ili Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçeleri örümcek (Arachnıda, araneae) faunasının belirlenmesi
The spider (Arachnida, araneae) fauna of Karacabey and Mustafakemalpaşa districts of Bursa province
  1. Tez No: 592403
  2. Yazar: HATİCE BURCU ERGENE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHŞEN SALTANAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışmada Bursa ili Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçeleri örümcek faunasının belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma alanında 2016-2018 yılları arasında 55 lokalitede yapılan arazi çalışmalarında 4340 birey (1113♀♀, 661♂♂, 2566 jüvenil) örümcek örneği toplanmıştır. Ayrıca araştırma alanından önceki yıllarda toplanmış ve Bursa Uludağ Üniversitesi Araknoloji Laboratuvarında muhafaza edilen 1967 birey de (721♀♀, 468♂♂, 778 jüvenil) çalışmaya dâhil edilerek tez çalışması kapsamında toplam 6307 adet örümcek örneği (1834♀♀, 1129♂♂, 3344 jüvenil) incelenerek teşhisleri yapılmıştır. Çalışmada 39 familyaya ait 183 cins içerisinde 317 tür tespit edilmiştir. Bunlar arasında 27 tür ülkemiz örümcek faunası için yeni kayıttır. Bunlar; Amaurobius strandi Charitonov, 1937; Brigittea vicina (Simon, 1873); Cheiracanthium virescens (Sundevall, 1833); Pritha parva Legittimo, Simeon, Di Pompeo ve Kulczycki, 2017; Zelotes babunaensis (Drensky, 1929), Zelotes balcanicus Deltshev, 2006; Pardosa cribrata Simon, 1876, Pardosa vittata (Keyserling, 1863), Agyneta affinis (Kulczyński, 1898), Canariphantes sp., Gonatium rubens (Blackwall, 1833); Maso gallicus Simon, 1894; Lepthyphantes corfuensis Wunderlich, 1995; Dactylopisthes sp.; Gonatium nemorivagum (O. P.-Cambridge, 1875); Oecobius navus Blackwall, 1859; Pulchellodromus ruficapillus (Simon, 1885); Philodromus dispar Walckenaer, 1826; Philodromus praedatus O. Pickard-Cambridge, 1871; Philodromus laricium Simon, 1875; Phrurolithus nigrinus (Simon, 1878); Phrurolithus thracia Komnenov ve Chatzaki, 2016; Anelosimus pulchellus (Walckenaer, 1802), Enoplognatha penelope Hippa ve Oksala, 1982; Euryopis sexalbomaculata (Lucas, 1846); Cetonana laticeps (Canestrini, 1868) ve Tetragnatha shoshone Levi, 1981'dir. Çalışmada Salticidae (49 tür), Gnaphosidae (36 tür), Theridiidae (36 tür), Linyphiidae (33 tür), Lycosidae (24 tür) ve Thomisidae (22 tür) en fazla tür çeşitliliği ile temsil edilirken alanda zoocoğrafik açıdan Palearktik türlerin baskın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the spider fauna of Karacabey and Mustafakemalpaşa districts of Bursa province. A total of 4340 spider specimens (1113♀♀, 661♂♂, 2566 juveniles) were collected in the field studies conducted in 55 localities between the years 2016-2018. In addition, 1967 specimens (721♀♀, 468♂♂, 778 jüveniles) that collected in the previous years and were kept in the Arachnology Laboratory of Bursa Uludag University were also included in the study and a total of 6307 spider samples (1834♀♀, 1129♂♂, 3344 jüveniles) were examined and diagnosed. As a result, 317 species were found in 183 genera belonging to 39 families. Among them, 27 spider species are new records for the spider fauna of Turkey. These are: Amaurobius strandi Charitonov, 1937; Brigittea vicina (Simon, 1873); Cheiracanthium virescens (Sundevall, 1833); Pritha parva Legittimo, Simeon, Di Pompeo ve Kulczycki, 2017; Zelotes babunaensis (Drensky, 1929), Zelotes balcanicus Deltshev, 2006; Pardosa cribrata Simon, 1876, Pardosa vittata (Keyserling, 1863), Agyneta affinis (Kulczyński, 1898), Canariphantes sp., Gonatium rubens (Blackwall, 1833); Maso gallicus Simon, 1894; Lepthyphantes corfuensis Wunderlich, 1995; Dactylopisthes sp.; Gonatium nemorivagum (O. P.-Cambridge, 1875); Oecobius navus Blackwall, 1859; Pulchellodromus ruficapillus (Simon, 1885); Philodromus dispar Walckenaer, 1826; Philodromus praedatus O. Pickard-Cambridge, 1871; Philodromus laricium Simon, 1875; Phrurolithus nigrinus (Simon, 1878); Phrurolithus thracia Komnenov ve Chatzaki, 2016; Anelosimus pulchellus (Walckenaer, 1802), Enoplognatha penelope Hippa ve Oksala, 1982; Euryopis sexalbomaculata (Lucas, 1846); Cetonana laticeps (Canestrini, 1868) and Tetragnatha shoshone Levi, 1981. The families Salticidae (49 species), Gnaphosidae (36 species), Theridiidae (36 species), Linyphiidae (33 species), Lycosidae (24 species) and Thomisidae (22 species) were represented with the highest species diversity and from the zoogeographically viewpoint the Palaearctic species are dominant in the study area.