Şebeke bağlantılı fotovoltaik güç santralinin benzetimi ve performans analizi
Modelling and performance analysis of grid-connected photovoltaic power plant
  1. Tez No: 592402
  2. Yazar: MOHAMED ALAGELI M MILLAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fotovoltaik sistem, çok önemli yenilenebilir enerji uygulamalarındanbiridir. Çevrede oluşabilecek zararı arttıran herhangi bir gürültü, kimyasal etki ya da sera gazı emisyonuna sebep olmadan, güneş ışığından elektrik üretir. Türkiye, enerji gereksinimini karşılamak ve ulusal enerji kaynaklarını korumak için uygun konumundan dolayı, güneş enerjisi sanayisine yatırım yapan ülkelerden biridir. Burada uygun olan çözüm, bazı geleneksel elektrik enerjisi tüketimlerini, şebekeye bağlı PV santralleri gibi temiz enerji kaynaklarıyla değiştirmektir. Fakat, PV modüllerinin performansı imalat malzemeleri, coğrafi konum, gölgelendirme, çalışma sıcaklığı gibi birçok faktöre bağlıdır. Bu sistemleri anlamak adına net bir görüşe sahip olmak için, MATLAB/Simulink gibi yazılım ve programlar, PV sistemlerini simüle etmek için kullanılabilir. Simülasyon güneş sistemini kurmadan önce zaman ve para tasarrufu adına önemlidir, performansı öngörmek ve uygun bileşenleri sağlamak için yardımcı olabilir. Yine de, çalışma çıktıların (I-V ve P-V) davranışlarını ve 290W PV panelinin özelliklerini incelemek için, PV modülünün MATLAB/Simulink simülasyonuna yönelik bir prosedür sunar. Seri direnç, paralel direnç, ters besleme akımı ve foto akım gibi parametreler göz önünde bulundurulmuştur. Benzer parametreler imalatçının veri sayfalarından alınmıştır. Dahası, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan Konya'daki KRMN-SNAPS 1.6 MW PV elektrik santrali, gerçek veriler ile simülasyon sonuçlarını karşılaştırmak adına MATLAB/Simulink kullanılarak simüle edilmiştir. Son olarak, önerilen PV sisteminin etkinliğini ve KRMN-SNAPS 1.6 MW PV güç santralinin performansını sergilemek adına simülasyon sonuçları sunuldu.
Özet (Çeviri)
The photovoltaic system is a very important source of renewable energy. It generates electricity from photons without causing any noise, chemical effects or greenhouse gases emission that could increase the damage occurred to the environment. Turkey is one of some countries that has invested in generating solar power industry because of its suitable location to supply the energy demand and saving the national energy resources. The feasible solution is to substitute some of the conventional electricity energy consumption with clean energy sources such as on-grid PV plants. However, the performance of PV modules is related to several factors such as manufacturing materials, geographic location, shading, operating temperature and others. In order to have a clear vision to understand these systems, some software and programs like MATLAB/ Simulink can be used to simulate PV systems. Simulation is important to save time and money prior installing solar system, it can be helpful to predict the performance and sitting the suitable components. Nevertheless, the work presents a step by step procedure for MATLAB/Simulink Simulation of PV module to investigate the behaviour of the outputs (I-V and P-V) characteristics of a 290W PV panel. Some parameters such as series resistance, parallel resistance, reverse saturation current and photo current are taken into considerations. The approximate parameters are obtained from the manufacturer`s data-sheets. Moreover, KRMN-SNAPS 1.6 MW PV power plant, which situated in Konya Province in the Central Anatolia region of Turkey, is simulated by using MATLAB/ Simulink to compare the results of simulation with the real data. Finally, the simulation results are presented to demonstrate the effectiveness of the proposed PV system and the performance of KRMN-SNAPS 1.6 MW PV power plant.