Sakaryabaşı-batı göleti zooplanktonunun mevsimsel değişimi
Seasonal variation of zooplankton of west pond Sakaryabaşı
- Tez No: 592417
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE KIRKAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Batı Göleti'nde yıllar içindeki çeşitli uygulamaların ve çevresel etkilerin zooplankton kompozisyonunu ve mevsimsel değişimini ne derecede etkilediğinin ortaya konmasının amaçlandığı araştırma, Mart 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında bir yıl süreyle yürütülmüştür. Zooplankton örnekleri iki istasyondan, aylık olarak plankton kepçesi ile vertikal ve horizontal olarak üç tekerrürlü toplanmıştır. İstasyonlardan alınan örneklerde; su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH, elektriksel iletkenlik, derinlik ve ışık geçirgenliği sahada ölçülmüştür. Araştırma süresince gölette oransal olarak en yüksek bulunan grup Rotifera olmuş, onu sırasıyla Copepoda ve Cladocera izlemiştir. Bu çalışmada, Rotifera'dan 11 familya 22 tür, Cladocera'dan 1 familya 2 tür, Copepoda'dan 1 familya teşhis edilmiştir Rotifera'dan oransal olarak en fazla bulunan tür sırasıyla Lepadella patella (%6,38), Mytilina ventralis (%5,32), Lecane lunaris (%4,79); Cladocera grubundan ise Alona rectangula (%8,51) olmuştur. Cyclopoidae'nin erişkin bireylerin oranı %17,55, nauplii formu ise %25,53 olarak bulunmuştur. Araştırma süresince ortalama zooplankton bolluğu 3±0,5x103 ile 36±2x103 adet /m3 olmuştur. Ekim ayında en yüksek bolluk değeri, en düşük bolluk değeri ise Ocak ayında belirlenmiştir. Sonuç olarak, suların ekolojik sağlığının göstergesi olan zooplanktonun Sakaryabaşı-Batı Göleti'nde düzenli olarak izlenmesi, gölette oluşabilecek olumsuz etkilere bir uyarı olması açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects various applications and environmental impacts on zooplankton composition and its seasonal variation in the West Pond. The study was conducted between March 2017 and February 2018. Zooplankton samples were monthly collected with plankton net vertically and horizontally from two stations as triplicated. At the time of sampling, water temperature, dissolved oxygen, pH, electrical conductivity, water depth and light transparency were measured at the stations. Rotifera was the highest proportion in the pond during the study, followed by Copepoda and Cladocera, respectively. At this research, 11 families from Rotifera, 22 species from Cladocera, 1 family from Cladocera, 1 family from Copepoda. Proportionally most common species were Lepadella patella (6.38%), Mytilina ventralis (5.32%), Lecane lunaris (4.79%) from Rotifera; Alona rectangula (8.51%) from Cladocera. Cyclopoidae copepods was formed as adults (17.55%), nauplii (25.53%). During the study period the average zooplankton abundance ranged from 3 ± 0.5 x103 to 36 ± 2 x103 / m3. The highest abundance value was determined in October and the lowest abundance value was determined in January. As a result, regular monitoring of zooplankton in Sakaryabaşı-West Pond as an indicator of the ecological health of the water bodies, will be important in terms of being a warning for the negative impacts of the pond.