Levrek balıklarında (Dicentrarchus labrax L.) karma aşılara karşı oluşan antikor reaksiyonunun serolojik yöntemlerle tespiti
Detection of antibody reaction of sea bass (Dicentrarchus labrax L.) against combined vaccine by serological methods
  1. Tez No: 592420
  2. Yazar: ECE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY AKAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma ile yurdumuzdaki kültür levrek balıklarının vibriosis ve pasteurellosis gibi bakteriyel hastalıklara karşı direncinin arttırılması için geliştirilmiş olan ticari bivalent bir aşının, bir yıl süre ile koruyuculuğu araştırılmıştır. Vibrio (Listonella) anguillarum serotip O1 ve Photobacterium damselae subsp. piscicida'ya karşı bir kez enjeksiyon yöntemiyle aşılanan levrek balıklarında, immün sistemin önemli bir parametresi olan antikor seviyesi, çeşitli serolojik metotlar kullanılarak tespit edilmiştir. 2015-2016 yıllarını kapsayan bir yıllık proje örnekleme süresince Ege Bölgesi'nde bulunan özel bir levrek balığı çiftliğinde 5 defa saha örnekleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu örneklemelerde kafeslerde bulunan ağırlıkları 10-100 g arasında değişen 60 adet aşılanmış ve 20 adet aşılanmamış balıktan kan örnekleri alınmıştır. Kontrol ve bakteriyolojik inceleme amacıyla her örneklemede 2'şer adet balığın iç organlarından ekimler yapılmıştır. Daha sonrasında ise alınan kan örnekleri santrifüj edilmiş ve bu serumlar lam aglütinasyon, micro-well aglütinasyon ve Enzim Bağlayıcı İmmonosorbent Deney (ELISA) gibi serolojik yöntemlerde kullanılmıştır. Aşılanmış balıklarda aşılanmadan sonraki 4. ayı kapsayan dönemde V. anguillarum'a karşı antikor seviyesinin oldukça yüksek olmasına bağlı olarak aşının koruyucu etkisinin bu dönemde yüksek olduğu ancak bir yıllık sürenin sonunda bu etkinin bazı balıklarda yüksek bazı balıklarda ise düşük olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte aşılanmış balıkların bir yıllık sürede P. piscicida aşısına karşı düşük antikor seviyesi geliştirdiği ve aşının yüksek koruma sağlayamadığı gözlenmiştir. ELISA'nın lam ve mikro-well aglütinasyon yöntemlerine göre daha duyarlı olduğu görülmüştür. Bakteriyolojik incelemeler sonucunda aşı içinde bulunan patojen bakterilerin incelenen balıklardan izole edilmemiş olması, bu bivalent aşının güvenilirliğinin göstergesidir. Sonuç olarak; yüksek lisans tez çalışması olarak yürütülen bu projede elde edilen veriler doğrultusunda, ülkemizdeki kültür levrek balıklarında kullanılan ticari bivalent aşının V. anguillarum'a karşı koruyucu etkisinin, P. piscicida'ya göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, incelediğimiz aşılanmış balıklarda pasteurellosise karşı düşük antikor seviyesi gözlenmiş olmasına rağmen bu balıklardan yapılan bakteriyolojik ekimler sonucunda bu patojene rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, the protection level of a commercial bivalent vaccine which was developed to boost the resistance of cultured sea bass against bacterial diseases such as vibriosis and pasteurelllosis, was determined for a one year duration. The antibody level, an impotant specific immune system parameter which was developed in sea bass samples that were once vaccinated by injection against Vibrio (Listonella) anguillarum serotype O1 and Photobacterium damselae subspecies piscicida was determined by using various serologic methods. During the one-year field study period between 2015 and 2016, 5 sampling studies were performed in a commercial sea bass farm that is located in the Aegean Region of Turkey. In these sampling studies, blood samples were collected from a total of 60 vaccinated and 20 non-vaccinated fish samples weighing between 10-100 gr that were reared in floating cages. For bacterial investigation, inoculations were made from the internal organs of 2 fish samples in each sampling study. Later, blood samples were centrifuged and sera were used in serologic methods such as slide-agglutination, micro-well agglutination and enzyme linked immunosorbent assay (ELISA). Due to observation of an extremely high antibody level against V. anguillarum 4 months after the injection, a high protective level was determined in that period, but however, at the end of the one-year period after injection it was also determined that this level is still high in some samples but low in some other samples. Besides, during a one year period, a relatively low antibody level was developed against P. piscicida and so a low protective level against this bacterium was observed. It was determined that ELISA is a more sensitive method than slide and micro-well agglutination. Pathogen bacterial species that were included in the vaccine were not recovered in bacterial investigations and it is a proof of reliability of this bivalent vaccine. Depending on the results of this project, which was carried out as a MSc. thesis study, it was observed that the protective level of commercial vaccine used in sea bass cultured in Turkey is higher against V. anguillarum than P. piscicida. Besides, despite a lower antibody level against pasteurellosis was determined, this pathogen was not recovered in bacterial inoculations.