Kronik bel ağrılı bireylerde ağrı ve kinezyofobinin vücut kompozisyonu, fiziksel aktivite düzeyi ve algılanan özre etkileri
Effects of pain and kinesophobia on body composition, physical activity level and perceived self-efficacy in patients with chronic low back pain
- Tez No: 592435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kronik bel ağrılı bireylerde ağrı ve kinezyofobinin vücut kompoziyonu, fiziksel aktivite düzeyi ve algılanan özre etkilerini incelemekti. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 55 kronik bel ağrılı birey (yaş ortalaması 51,70±17,40 yıl) katıldı. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedildi. Katılımcılar, Kısa Form 36 (KF-36), Oswestry Bel Özürlülük İndeksi (OBÖİ), Görsel Analog Skalası (GAS), Ağrı Felaketlendirme Skalası (AFS), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Korku Kaçınma İnanışları Anketi (KKİA), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ve vücut kompozisyon analiz cihazı ile değerlendirildi. Ölçümler arasındaki ilişkiye Spearman korelasyon analizi ile bakıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamızda, kadın ve erkek hastalar arasında bel ağrısı şiddetinde (z= 0,884, p>0,05) ve süresinde anlamlı bir fark bulunamadı (z= 1,520, p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of pain and kinesiophobia on body composition, physical activity level and perceived disability in subjects with chronic low back pain. Materials and Methods: Fifty-five patients with chronic low back pain (mean age 51.70 ± 17.40 years) participated our study. The demographical data of the participants were recorded. Participants were evaluated with Short Form 36 (SF-36), Oswestry Low Back Disability Index (OLBDI), Visual Analogue Scale (VAS), Pain Catastrophizing Scale (PCS), Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), Fear Avoidance Belief Questionnaire (FABQ), International Physical Activity Questionnaire and body composition analyzer. Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between the measurements. Statistical significance level was accepted as 0.05. Results: In our study, no significant difference was found between male and female patients in the severity of low back pain (z = 0.884, p> 0.05) and duration (z = 1.520, p> 0.05).