İnflamatuar ve noninflamatuar bel ağrılı hastalarda kinezyofobi sıklığı ve kinezyofobinin klinik parametrelerle ilişkisi
Prevalence of kinesiophobia in patients with inflammatory and noninflammatory low back pain and its relevance with clinical parameters
  1. Tez No: 635381
  2. Yazar: ERSEL TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÇUBUKÇU FIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Bel ağrısı, 12. kaburga alt sınırı ile gluteal kıvrımlar arasında hissedilen ağrı olarak tanımlanmaktadır. Bel ağrılı bireyler kronik spinal inflamasyonun derecesine bağlı olarak iki büyük gruba ayrılabilir. Noninflamatuar bel ağrısı tanısı inflmatuar artritin dışlanması ile konur. Spondiloartropatiler içerisinde en sık görülen tip olan AS, etiyolojisi bilinmeyen özellikle omurga ve sakroiliak eklemleri tutan, kronik, inflamatuar ve romatizmal bir hastalıktır. Son çalışmalarda bel ağrısının sadece klinik bulgularla açıklanamayacağı ve hastalığın fiziksel, algısal, sosyal ve davranışsal kökene sahip olduğu anlaşılmıştır. Bunlarla ile beraber artan ağrı algısı da kinezyofobiyi doğurmaktadır. Kinezyofobi, tekrar yaralanma düşüncesiyle aktivite ve fiziksel harekete karşı meydana gelen korku durumudur. Bu kaçınma davranışı, hareketsizlikle sonuçlanabilir, kas gücü kaybına, depresyona ve iyileşmede gecikmeye yol açabilir. Dolayısıyla bu çalışma inflamatuar ve noninflamatuar bel ağrılı hastalarda kinezyofobi sıklığını karşılaştırmak ve kinezyofobi ile ağrı şiddeti, depresyon ve yaşam kalitesi, fonksiyonel durum ve hastalık aktivitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Hastanemizin Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvurarak noninflamatuar BA (n=101) ve ASAS kriterlerine göre değerlendirilip AS tanısı almış (n=107), 18-40 yaş arası kadın ve erkek hastalar çalışmaya dahil edildi. Kinezyofobi 17 soruluk TKS ile, yaşam kalitesi SF-36 ile, depresyon BDE ile, ağrı VAS ile, hastalık aktivitesi BASDAİ ile, fonksiyonel durum BASFİ ile değerlendirildi. Bulgular: AS grubunda kinezyofobi (TKS>37) prevalansı %57, noninflamatuar grupta ise %63,4 olarak bulundu. İki grup arasında TKS skoru ve kinezyofobi sıklığı açısından fark bulunmadı (p>0,05). AS'li grupta CRP ve ESH değerlerinin noninflamatuar gruba göre yüksek olduğu tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Low back pain (LBP) is defined as pain localised between the 12th rib and the inferior gluteal folds. Patients with low back pain can be divided into two large groups depending on the degree of chronic spinal inflammation. Diagnosis of noninflammatory low back pain is made by exclusion of inflammatory arthritis. AS, the most common type of spondylarthritis, is a chronic, inflammatory rheumatic disease of unknown etiology, especially involving the spine and sacroiliac joints. In recent studies, it was understood that low back pain could not be explained only by clinical findings and the disease is of physical, perceptual, social and behavioral origin. Increased perception of pain with this effect also causes kinesiophobia. Kinesiophobia is defined as an excessive, irrational and debilitating fear of physical movement and activity resulting from a feeling of vulnerability due to painful injury or reinjury. This avoidance behavior can result in immobility, leading to loss of muscle strength, depression and delayed recovery. The aim of this study is therefore to compare the prevalence of kinesiophobia in patients with inflammatory low back pain and non-inflammatory low back pain and to investigate the relationship between kinesiophobia and pain severity, depression, quality of life, functional status and disease activity. Materials and Methods: Patients between 18-40 years old who were diagnosed as non-inflammatory low back pain (n= 101) and diagnosed as AS (n= 107) according to ASAS criteria were included in the study. Kinesiophobia was assessed with TSK; quality of life was assessed with SF-36, emotional status was assessed with BDI, pain was assessed with VAS, disease activity was assessed with BASDAI, and functional status was assessed with BASFI. Findings: The prevalence of kinesiophobia (TSK>37) was found to be 57% in the AS group and 63.4% in the non-inflammatory group. There was no difference between the two groups in terms of TSK score and frequency of kinesiophobia (p>0.05). CRP and ESR values were higher in AS group than non-inflammatory group (p0.05).