Toplumda sakatlara yönelik dik bakış ve bu dik bakışların sakat bireylerin gündelik hayatında nasıl konumlandığı üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the gaze at the people with a disability in the society and how this gaze is positioned in their daily life
  1. Tez No: 592478
  2. Yazar: PINAR AKOĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada sakatlara yönelik dik bakışların nedenleri, sakatların bu dik bakışları nasıl algıladıkları ve dik bakışların sakat bireylerin gündelik hayatlarında nasıl konumladığı araştırılmıştır. Çalışmada nitel bir araştırma yürütülmüş ve fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Görme, işitme ve ortopedik sakatlığı olan 15 katılımcı ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Bu mülakatlarda yarı yapılandırılmış mülakat soruları sorularak katılımcıların dik bakış ile ilgili düşünce ve deneyimleri kapsamlı olarak ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Goffman'ın Damga Teorisi ve ikinci bölümünde ise Lacan'ın Ayna Evresi Teorisi kavramlarıyla birlikte açıklanmıştır. Üçüncü bölümde katılımcılarla yapılan derinlemesine mülakat bulguları birinci ve ikinci bölümdeki teorik bilgiler ile yorumlanmıştır. Sonuç bölümünde ise araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve sakat bireylerin hayatındaki engellerin kaldırılmasına katkıda bulunacak öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reasons of the gaze at the people with a disability and how this gaze is perceived by the people with a disability and positioned in their daily life are examined in this study. A qualitative research is carried out, and the phenomenological research design is used throughout this study. In-depth interviews are conducted with 15 participants who are partially-sighted, blind, hearing-impaired, deaf and orthopedically disability. In those interviews, the thoughts and experiences of the participants are found out by asking semi-structured interview questions. In the first part, the Stigma Theory of Goffman; and in the second part, the Mirror Theory of Lacan are explained with their terms. In the third part, the findings of the in-depth interviews are interpreted with the theoretical information given in the first and second parts. In the conclusion, the results of the research are evaluated and the suggestions to remove the obstacles in the lives of the people with a disability are made.