Abbâsî halifesi Mu'tasım-Billâh ve dönemi
The Abbâsid caliph Mu'tasim-Billâh and his (Caliphate) period
  1. Tez No: 592493
  2. Yazar: ELİF TAŞKAN DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. HÜSNÜ KOYUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın konusu“Abbâsî Halifesi Mu'tasım-Billâh ve Dönemi”dir. Amaç, Mu'tasım-Billâh ve dönemini aydınlatmaktır. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın kapsamı, amacı, önemi ve çalışma hazırlanırken faydalanılan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Mu'tasım'ın halife oluncaya kadarki hayatı ve hilafete getirilişine yer verilmiştir. İkinci bölümde, dönemindeki siyasi, askeri ve idari olaylara yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, dönemindeki fikri, bilimsel ve kültürel faaliyetlerle Mu'tasım'ın şahsiyeti ve ölümüne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“The Abbâsid caliph Mu'tasım-Billâh and his (caliphate) period”. The purpose is to enlighten Mu'tasım-Billâh and his period. Our work consist of an introduction and three parts. İn the introduction section, the scope, purpose, importance of the study and information on the resources available for the study are provided. In the first part, the life of Mu'tasım before being the caliph and how he has become a caliph are covered. In the second part, military, political, and administrative events were included during his period. In the third chapter, intellectual, scientific, and cultural activities are described during his period and Mu'tasım's personality and death are included.