Disleksi teşhisi konmuş öğrencilere drama ile okuma yazma öğretimi
Teaching reading and writing with drama to children dyslexia diagnosis
- Tez No: 592494
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı; drama yönteminin, disleksi teşhisi konmuş öğrencilere okuma yazma öğretimindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaca ulaşabilmek için konu hakkında fikir sağlama amacına odaklanan araçsal (instrumental) vaka çalışması kullanılmıştır. Araştırma 2018/2019 eğitim öğretim yılı içinde Ankara ili Çankaya ilçesinde özel bir okulun ikinci sınıfında öğrenim gören disleksi teşhisi almış, özel eğitim öğrencisi ile gerçekleşmiştir. Araştırmaya katılan öğrencinin kişisel ve akademik durumları araştırmacı tarafından ilk hafta veli, özel eğitim öğretmeni ve öğrenci ile yapılan ön görüşmelerle tespit edilmiştir. Öğrenciyle ön görüşme, tanışma etkinliğinden sonra yapılmıştır. Öğrencinin hangi harfleri tanıyıp tanımadığını ölçmek için hazırlanan 'Harfleri Tanıma Kontrol Formu' uzman görüşü alınarak gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra öğrenciye uygulanmıştır. Öğrencinin tanıyamadığı beşinci grup (H, V, Ğ, F, J) harflerinin ilki olan büyük (H) ve küçük (h) harfinden yola çıkarak drama etkinlikleri ve 'yazma testi' planlanmıştır. Araştırma kapsamında drama etkinlikleri 7 hafta boyunca 12 oturumda gerçekleşmiştir. Etkinlikler boyunca araştırmacı ses kaydı almış, fotoğraf çekmiş ve gözlemlerini 'gözlem formu'na aktarmıştır. Drama etkinlikleri sonrasında anne, yeni özel eğitim öğretmeni ve öğrenciyle görüşmeler yapılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilecek verileri, çözümlemek ve değerlendirmek üzere içerik analizi tercih edilmiştir. Veri analizi sürecinde 'dersin işlenişi', 'öğrenmenin kalıcılığı ve hızı', 'öz benlik ve okuma yazma tutumları' temaları önceden belirlenmiş bu temalar doğrultusunda veriler kategorize edilmiş ve son aşamada ilişkilendirilerek anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular; dramanın, disleksi teşhisi konmuş öğrencinin etkinliklerle ders işlemekten keyif aldığını, elde ettiği bilginin kalıcı hale gelmesini ve okuma yazma tutumlarını, öz benliğini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of drama method on teaching reading and writing to students diagnosed with dyslexia. In order to achieve this aim, instrumental case study focused on providing an idea about the subject was used. The research was carried out with the diagnosis of dyslexia in the second grade of a private school in Çankaya district of Ankara province in the 2018/2019 academic year. The personal and academic conditions of the students who participated in the research were determined by the researcher in the first week by preliminary interviews with parents, special education teachers and students. The pre-interview with the student was made after the meeting activity. The Control Letters Recognition Control Form, which was prepared to measure the student knew or not, was applied to the student after taking the necessary corrections. Based on the five (H, V, Ğ, F, J) letters that the student could not recognize, the drama activities and 'writing test' were planned based on the capital letters (H) and small letters (h). Within the scope of the research, drama activities took place in 12 sessions for 7 weeks. During the activities, the researcher recorded audio, took photographs and transferred his observations to the 'observation form. After the drama activities, interviews were conducted with the mother, the new special education teacher and the student. Content analysis was preferred to analyze and evaluate the data to be obtained from the data collection tools. In the process of data analysis, the themes of course processing ', kal persistence and speed of learning', 'self-esteem and literacy attitudes before were categorized in line with these predetermined themes, and the data were categorized and associated at the last stage. Findings obtained from the research; drama shows that the student who has been diagnosed with dyslexia enjoys teaching with activities, that the knowledge gained becomes permanent and positively influences literacy attitudes and self-esteem.