Investigation of the effects of transportation investments on real estate prices: Case study Beylikduzu & Esenyurt
Ulaşım yatırımlarının konut fiyatları üzerine etkisinin incelenmesi: Beylikdüzü ve Esenyurt vaka çalışması
- Tez No: 592514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ILGIN GÖKAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Ulaşım yatırımlarının ekonomik kalkınma düşük ulaşım maliyeti gibi birçok faydası vardır. Bu çalışmanın amacı, ulaştırma sistemlerinin konut fiyatları üzerine etkisinin tespit edilmesi ve ölçülmesidir. Konut fiyatlarını etkileyen faktörler kapsamlı bir literatür taraması ile belirlenmiştir. Seçilen parametreler, 81 emlak uzmanı ile yapılan anket ile değerlendirilmiştir. Kolay ulaşılabilir örnekleme metodu ile 3498 adet konuta ait bilgiler toplanmıştır. Literatür taramasında yüksek frekansa sahip olan ve Esenyurt ile Beylikdüzü ilçelerinde yapılan bu çalışmaya uygun olan parametreler; ulaştırma sistemlerine, okullara, hastanelere, alışveriş merkezlerine, deniz kenarına ve merkezi iş alanına erişim mesafeleri ile konutun yüksekliği, büyüklüğü, yaşı, oda sayısı, krediye uygunluk durumu, otopark, yüzme havuzu ve spor salonu gibi olanaklarının bulunması olarak sıralanabilir. İki ulaştırma sisteminin aynı anda etkisini incelemek için, girişim bölgesi modeli adı verilen yeni bir model önerilmiştir. Veri sıradan en küçük kareler yöntemi, konumsal oto regresyon ve coğrafi ağırlıklı regresyon teknikleri kullanılarak birincil ve ikincil yakalama bölgeleri için analiz edilmiştir. Çok ölçekli coğrafi ağırlıklı regresyon analizi literatürde ilk defa kullanılmıştır. Metrobüse yakınlık ilk yakalama bölgesinde küçük ve orta ölçekteki konut fiyatlarına, metro hattı için ise hemen hemen her konutun fiyatını arttırmıştır. Girişim bölgesi için önerilen model, analiz sonuçlarına göre faydacı fiyat modeline oranla daha iyi sonuç vermektedir. Girişim bölgesi modeli diğer çalışma bölgelerine transfer edilebilir. Ayrıca bu tezden elde edilen sonuçlar kanun koyucular tarafından rehber olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Transportation investments provide many benefits such as economic growth and less commuter costs. The goal of this study is to determine and measure the effect of transportation systems on real estate prices. The parameters affecting the property prices are determined through a comprehensive literature review. These parameters are evaluated by analyzing the outcomes of the survey administered to 81 real estate experts. The data (3,498 real estates) is gathered using a convenience sampling technique. The parameters with higher frequency in the literature and suitability of the case study of Beylikduzu and Esenyurt are proximity to transportation systems, the closest high school, shopping mall, hospital, the seaside, Central Business District, existence of facilities, floor level, age, size, number of rooms and credit viability of the real estate. In order to investigate combined effects of two transportation systems, a new hedonic price model (HPM),“overlapping zone model”(OZM) is proposed. The dataset is analyzed by ordinary least squares (OLS), spatial auto regression (SAR), geographically weighted regression (GWR) for the residential properties in the primary (PCA) and the secondary catchment areas (SCA). Multiscale geographically weighted regression (MGWR) is used for the first time in the literature. The proximity to the BRT line and metro line provides a premium to the medium and small real estates in PCA, and to almost all types of real estate prices in all neighborhoods within both catchment areas, respectively. The proposed model performed better than HPM for all methods in the defined overlapping zone. The OZM can be transferred to the other study areas. Also, the findings of this dissertation can be used as a guide for policy makers.