Türk Ceza Kanununda yer alan 'Görevi yaptırmamak için direnme' suçunun incelenmesi
The Turkish Criminal Code contained in investigation of' resisting ' crime
- Tez No: 592525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÖZTEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Görevini yaptırmamak için Direnme suçu Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun Dördüncü Kısmının“Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar”alt başlıklı birinci bölümünde yer almakta olup; 265. maddedir. Bu maddede amaç kamu idaresinin yaptığı iş ve işlemleri düzenli bir şekilde kamu görevlisi tarafından yapılabilmesi, kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanarak devlet otoritesinin saygınlığının muhafaza edilmesidir. Bu kapsamda Direnme Suçu hakkında genel bilgiler, diğer ülkelerdeki ceza hukukundaki yeri, tarihsel gelişimi, suçun maddi ve manevi unsurları, hukuka aykırılık nedenleri, suçun özel gerçekleşme nedenleri, görevli mahkemesi, kovuşturma usulü ve yaptırımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first section of the Turkish Penal Code No. 5237, which came into force in June 2005, entitled Crimes Against the Reliability and Functioning of the Public Administration task is included in the first section; There 265.mad. The purpose of this article is to ensure that the public administration's work and operations can be done regularly by the public official, and the continuity of public service is maintained and the respectability of the state authority is maintained. In this context, the provision of the Crime of Resistance, the place in criminal law in other countries, historical development, the material and spiritual elements of the crime, unlawful causes, the reasons for the special realization of the crime, the trial court, the prosecution procedure and the sanction were examined.