The impact of the European Union's counter-terrorism strategy on a changing world's conjuncture: Case studies on Paris, Brussels and Nice attacks
Avrupa Birliği'nin terörle mücadele stratejisinin değişen dünya konjonktürü üzerindeki etkisi: Paris, Brüksel ve Nice saldıları üzerine örnek olay çalışmaları
- Tez No: 592524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİRHAN GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Terörizm, günümüz konjonktüründe küresel bir tehdittir ve sonuçları her milleti ağır bir şekilde etkilemektedir. Küresel bir aktör olan Avrupa Birliği, sorunun kökenine ulaşmaya çalıştı. Avrupa Birliği'nin terörle mücadele stratejisi, önleme, koruma, takip etme ve karışıklık verme ilkesine dayanmaktadır.“Avrupa Birliği'nin önemli bir stratejik taahhüdü vardır: Birlik, insan haklarına saygı duyarken küresel olarak terörle mücadele etmeli, Avrupa'yı daha güvenli bir hale getirmeli, vatandaşlarının özgürlük, güvenlik ve adalet alanlarında yaşamasına izin vermelidir.”(Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi,2005) Paris Saldırıları, Brüksel Bombalamaları ve Nice kamyon saldırısı, Avrupa'da son zamanlarda yaşanılan kanlı terörizm örneklerindendir. Avrupa Birliği'nin terörle mücadele stratejisi, yalnızca terörist saldırıları“önleme”değil, vatandaşlarını bu kanlı saldırılara karşı“koruma”yeteneğinden yoksun kalmıştır. Bu tezde, öncelikle dinamik ve değişen doğası gereği oldukça sorunlu olan terörizmi tanımlamaya çalıştım. Ayrıca, Avrupa Birliği'nin terörle mücadelede ne kadar etkili olduğunu bulmamıza yardımcı olan Avrupa Birliği'nin terörle mücadele stratejisini inceledim. Göç ve Sığınma Politikaları, Schengen Bölgesi Antlaşması ve Sınır Politikaları, Avrupa Birliği ülkelerini teröre karşı savunmasız kılan önemli faktörlerdendir. Bu fikir, literatür taraması ve veri yöntemi analizi metotları sayesinde vaka çalışmaları ile desteklenmiştir.Ayrıca bölgesel sorunlara küresel çözümler önerir. Terörle Mücadele Koordinatörü, terörle mücadelede kritik bir role sahiptir. İstihbarat verilerinin paylaşılması, sıkı koordinasyon, sınır güvenliği, güçlü terörle mücadele yasaları ve hepsinden öte, güçlü bir Avrupa entegrasyonu terörle mücadele için şarttır.
Özet (Çeviri)
Terrorism is a global threat in today's conjuncture and its consequences affect every nation heavily. The European Union as a global actor has tried to get to the root of the problem. Its counter-terrorism strategy is based upon the principle of Prevent, Protect, Pursue and Respond.“The EU has also a significant strategic commitment: The union should combat terrorism globally while respecting human rights and make Europe safer, allowing its citizens to live in an area of freedom, security, and justice.”(Council of the European Union,2005) Paris Attacks, Brussels Bombings, and Nice truck attack are quite recent examples of terrorism in Europe. The European Union's counter-terrorism strategy not only remained incapable of“preventing”terrorist attacks but also“protecting”their citizens from these bloody attacks. In this thesis, first of all, I tried to define terrorism which was a quite problematic issue because of its dynamic and changing nature. Moreover, I tried to examine the European union's counter-terrorism strategy that helps us to figure out how effective the European Union to combat terrorism. The Migration and Asylum Policies, Schengen Area and the Border Policies are significant factors which make The European Union states vulnerable to terrorism. This idea was supported by the case studies with the help of a literature review and analyzing data method. The Counter-terrorism Coordinator has a critical role in combatting terrorism. Sharing intelligence data, strict coordination, border security, strong anti-terrorism laws, and above all a powerful European integration are essential to combat terrorism.