Yerelden ulusala bir dergicilik örneği: 'Kıyı dergisi'
An example of periodical from local to national: 'Kıyı magazine'
- Tez No: 592550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ÇETİN BAYCANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Yerel bir dergi olarak Trabzon'da yayın hayatına başlayan yıllar içinde edebiyat çevresinde yerini genişletip sağlamlaştıran ve ulusal bir dergi özelliği kazanan Kıyı dergisinin Türk edebiyatı içindeki yeri ve Halkevlerinin mirası olan yerel dergiciliğin Kıyı dergisi vasıtası ile önemi ve genel özellikleri bu çalışmada ortaya konulmuştur. Kıyı dergisinin kronolojik dizini çıkarılarak edebi türlerin sayısal analizi ve içeriği değerlendirilip derginin varlığını sürdürmesinde etkin olan kişiler tanıtılmış ve Kıyı dergisinin edebiyatımıza katkıları belirlenmiştir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde yer alan Giriş'in ardından; ikinci bölümde Kıyı dergisinin monografik incelemesi; üçüncü bölümde, Kıyı dergisinin içerik değerlendirmesi yapılmış, dördüncü bölümde Kıyı dergisinin kronolojik dizini verilmiştir. Çalışmanın son kısmı sonuç bölümüne ayrılmıştır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, önemi, kapsamı ve yöntemi belirtilmiş, çalışmayla ilgili açıklamalar yapılmış, Türk edebiyatında dergi alanı ile ilgili kaynaklar taranmış, yerel dergicilik ve bu dergiler üzerine yapılan çalışmalar tanıtılarak Kıyı dergisinin bu ortam içindeki önemine değinilmiştir. İkinci bölümde, Kıyı dergisinin yayın serüveni, mizanpaj özellikleri ve yazar kadrosu hakkında bilgi verilmiştir. Kıyı dergisi ile ilgili yapılan değerlendirmelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Kıyı dergisinde yayımlanmış yazılar, türlerine göre ayrılmıştır. Her tür için hangi dönemde kaç eser verildiği, bu türde en çok eser veren sanatçılar ve değinilen başlıca konular üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, Kıyı dergisinin 1 Ekim 1961 tarihinde başlayan ilk döneminden itibaren ilk dört dönemini kapsayan kronolojik dizini verilmiştir. Çalışmanın beşinci ve son bölümü olan Sonuç bölümünde elde edilen bilgiler doğrultusunda Kıyı dergisinin Türk edebiyatındaki yeri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study demonstrates the place of Kıyı, which started as a local periodical in Trabzon, growing and expanding over the years and becoming a national periodical, in Turkish literature, and the importance and through Kıyı, general characteristics of local magazines, which are the legacy of the Halkevleri organization. A chronological index of Kıyı was prepared and through this the numerical analysis and contents of literary genres were assessed; people with influence in keeping the magazine going were presented and the contributions of Kıyı to our literature were determined. This thesis study consists of five sections. After the initial introduction section, a monography examination of the Kıyı magazine was done in the second section. Third section examines the contents of the magazine, while section four gives a chronological index of the Kıyı magazine. The final section is the conclusion of the study. The first section covers the purpose, importance, scope and method of the study, gives the explanations related to the study, goes over the sources regarding magazines in Turkish literature, presents local magazines and studies regarding these and points out the importance of Kıyı in this context. Second section provides information about the publication history, layout characteristics and the writing team of the Kıyı magazine. It also includes reviews of the Kıyı magazine. The third section groups the writings in the Kıyı magazine according to genre. The main areas covered are the number of writings over time for each genre, the authors with the most writings for each genre and the major subjects. Section four includes the chronological index of Kıyı magazine over its four periods starting from the first period's beginning at October 1st, 1961. The fifth and final section, conclusion, discusses the place of Kıyı in the context of Turkish literature based on the information gathered.