Standartlara uyum ve belgelendirmenin marka değerine katkısı: Kastamonu yapı malzemeleri sektöründe bir araştırma
Compliance with standards and the contribution of certification to brand value: A research in Kastamonu building materials sector
- Tez No: 781325
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Geçmişten günümüze tüm işletmeler kar elde etmek üzere kurulmuş olup, ürettikleri ürün ve hizmetleri en kaliteli ve en ekonomik şekilde üretip satarak yüksek kar elde etmeye ve bunu sürekli kılarak varlıklarını sürdürmeye odaklanmışlardır. Günümüzde bilgi teknolojileri ile her türlü bilgiye kolay ulaşılabilir olması, pazarlamanın yerelden ulusala ve uluslar arası alanlara doğru genişlemesi ile pazar büyüyor olsa da beraberinde rekabette artmaktadır. Bu gelişmelere paralel olarak müşteri ihtiyaç ve beklentileri de şekillenerek değişim ve gelişim göstermektedir. Müşterilerin kendilerini maddi ve manevi olarak daha çok tatmin edecek ürünlere yönelimiyle de marka değeri ön plana çıkmaktadır. Dünyanın tek pazara dönüşmesiyle birlikte ISO (International Standart Organization) ve üyesi olan TSE gibi ulusal kuruluşların katılımıyla; işletmelerin yönetsel yapılarının oluşumu, üretilen ürün ve hizmetlerin ortak pazar ihtiyaç, beklenti ve algılarına yönelik asgari şartları belirlemek üzere standartlar çıkartmakta, işletmelerde bunları benimseyip uygulayarak yönetim ve üretimlerini şekillendirmektedir. Bu çalışmada yapı malzemeleri üreten işletmelerde standartlara uyum ve belgelendirmenin müşteri algısını yönetmede önemli bir etken olan müşteri temelli marka değerine katkı sağlayacağı araştırma bulgularına dayanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From past to present, all businesses have been established to make a profit, and they have focused on making high profits by producing and selling the products and services they produce in the best quality and most economical way and maintaining their existence by making it permanent. Nowadays, with information technologies, all kinds of information are easily accessible, marketing is expanding from local to national and international areas, even if the market grows, competition is increasing. In parallel with these developments, customer needs and expectations are also changing and developing. Brand value comes to the fore with the orientation of customers to products that will satisfy them more materially and morally. With the transformation of the world into a single market, with the participation of national organizations such as ISO (International Standard Organization) and its member TSE; They have issued standards to determine the minimum requirements for the formation of the managerial structures of the enterprises, the common market needs, expectations and perceptions of the products and services produced, and they have shaped their management and production by adopting and applying them in the enterprisesIn this study, it has been evaluated based on research findings that compliance with standards and certification in companies producing building materials will contribute to customer-based brand value, which is an important factor in managing customer perception.