Seçili ülkelerde ve Türkiye'de orta gelir tuzağı sorunu ve çözüm arayışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of middle income trap and solution search in selected countries and Turkey
  1. Tez No: 592561
  2. Yazar: BAHAR ÖRS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN CURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Orta Gelir Tuzağı kavramı; ülkelerin düşük gelir grubundan orta gelir grubuna geçiş sağladıktan sonra, yüksek gelir grubundaki ülkeler sınıfına geçememelerini ifade etmektedir. Orta Gelir Tuzağı kavramının kullanıldığı ülkeler düşük gelir grubundan orta gelir grubuna yüksek büyüme oranları sağlayarak geçiş yapmıştır. Ancak orta gelir grubuna geçtikten sonra yüksek büyüme oranlarının sürdürülebilirliğinin sağlayamamaları nedeniyle orta gelir tuzağına yakalanmışlardır. Bu ülkelerin orta gelir tuzağından çıkabilmeye yönelik politikalar üretmeleri gerekmektedir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde orta gelir tuzağının kavramsal açıklaması yapılmıştır. Ayrıca orta gelir seviyesini ifade eden eşik gayri safi yurtiçi hasıla değeri ve matematiksel olarak nasıl belirlendiği farklı yaklaşımlarla tartışılmıştır. İkinci bölümde gelişmiş ve gelişmekte olan ülke deneyimleri ele alınarak ülkelerin Orta Gelir Tuzağı'na yakalanma süreçleri ve Orta Gelir Tuzağı'ndan çıkış amacıyla uyguladıkları ekonomi politikaları ele alınmıştır. Ekonomi politikaları tartışılırken ülkelerin makro ekonomik verilerinden faydalanılarak yıllar itibariyle ulusal ekonomik göstergeleri yorumlanmıştır. İkinci bölümün sonunda, Türkiye'nin orta gelir tuzağı riski ile karşı karşıya kalmasının nedenleri uzun vadeli büyüme performansları ele alınarak ortaya koyulmuştur. Buna bağlı olarak, Türkiye'nin yüksek gelir grubuna sıçramasını sağlayacak yapısal reformlar değerlendirilmiştir. Bu reformlar başlığı altında beşeri sermayenin arttırılması, hukukun üstünlüğünün ve kurumsal kalitenin sağlanması vardır. Tüm bu reformlarla beraber inovasyon politikalarıyla rekabetçi bir üretim sistemi oluşturulması, çalışmada Orta Gelir Tuzağı'ndan çıkış için bir politika önerisi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of Middle Income Trap; states that after transitioning from low-income to middle-income, countries can not move to the high-income countries. Countries using the concept of Middle Income Trap have shifted from low-income to middle-income by providing high growth rates. However, after the transition to the middle income group, they were caught in the middle income trap due to the failure of sustaining high growth rates. These countries need to produce policies to escape the middle income trap. The study consists of two parts. In the first part, the concept of middle income trap is explained. In addition, the threshold gross domestic product value, which represents the middle income level and how it is mathematically determined are discussed with different approaches. In the second part, the experiences of developed and developing countries are discussed and the processes of the countries capture to the Middle Income Trap and the economic policies implemented by the countries for the purpose of exit from the Middle Income Trap are discussed. While discussing the economic policies, national economic indicators have been interpreted by using the macroeconomic data of the countries. At the end of second part, causes long-term growth performance of Turkey's middle-income trap will be faced with the risk has been revealed by considering. Accordingly, Turkey's will to jump to high-income structural reform were evaluated. These reforms include increasing human capital, ensuring the rule of law and institutional quality. Together with all these reforms, the creation of a competitive production system with innovation policies was presented as a policy proposal for the exit from Middle Income Trap.