Nahvin tasavvufî yorumu: İbn Acîbe örneği
Nahv Islamic myscticism interpretation: A case of İbn Acibe
- Tez No: 592562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECDET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, İbn Acîbe'nin el-Futûhatu'l-Kuddûsiyye fi Şerhi'l-Mukaddimeti'l-Âcurrûmiyye adlı eseri çerçevesinde nahiv kurallarının tasavvufî olarak nasıl yorumlandığı tesbit edilmeye çalışılmıştır. Bu bakımdan öncelikle nahiv ve tasavvuf terimleri ve bunların diğer ilimlerle ilişkisi anlatılmış, daha sonra nahiv ve tasavvuf ilişkisine geçilmiştir. Bu bağlamda nahiv-tasavvuf ilişkisinin; sûfîlerin tefsir, hadis vb. ilimlerde kendilerine has bir üslûb olan işârî yöntemi nahiv ilmine de yansıttıkları şeklinde olduğu görülmüştür. Nahvin konuları olan kelam, i'rab ve kısımları, fiiller, merfûât, mensûbat, mehfûdat ve bunların kısımları detaylı bir şekilde tasavvufî olarak ele alınmıştır. Bunun da daha çok nahiv terimlerinin kelime manasından yola çıkılarak bir takım tasavvufî manaların kendilerine eklenmesiyle yapıldığı görülmüştür. Ayrıca nahvin tasavvufî yorumu hakkında müstakil olarak ele alınmış eserler tesbit edilmiş, bunların tanıtımı yapılmış, konular anlatılırken yeri geldikçe bu eserlerden de istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to determine how the nahiv rules are interpreted as Sufism within the framework of Ibn Acibe's work named al-Futûhatu'l-Kuddûsiyye fi Şerhi'l-Mukaddimeti'l-Âcurrûmiyye. In this respect, firstly the terms nahiv and Islamıc mysticism and their relationship with other sciences were explained, then the relationship between nahiv and Islamic mysticism was introduced. In this context, the relationship between nahiv and Islamic mysticism seen that the Sufis reflect the method of Ishari which is a unique style in the commentaries, hadiths etc. to nahiv. The subjects of nahv, kalam, i'rab and parts, verbs, merfûât, mensubat, mehfûdat and their parts are discussed in detail in Sufism. It is seen that this is done by adding a number of mystical meanings to them based on the word meaning of nahiv terms. In addition, independent works about the mystical interpretation of the nahv were determined, they were introduced, and when the issues were explained, these works were also used when necessary.