Sanat alanında kadın belleği cinsler arası eşitsizlik ve ortak süreç değerlendirmesi
Womans memory in the field of art uncertainty and common process assessment
- Tez No: 592565
- Danışmanlar: DOÇ. MUSA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kadınlar ve erkekler toplumsal birer varlıktır ve doğumlarından itibaren toplum her iki cinse de bazı rol, davranış kalıpları, atfeder. Her iki cinse aktarılmış olan bu rol modelleri toplum tarafından kabul edilmiş doğrular olarak görülür. Bu nedenle, kadının ve erkeğin olduğu her yerde toplumsal cinsiyete dair bu tür rol düzenlemelerinin de yer alacağını söylemek mümkündür. Tezin amacı yüzyıllardır gerek toplumda gerekse sanatta öznelliklerine sahip olamamış ve seslerini duyuramamış kadınların egemen kültür tarafından dışlanışlarını ve nasıl temsil edildiklerini göstermektir. Konu kapsamı, anaerkil-ataerkil düzenden başlayarak, çağ boyunca kadının yeri ve sanatta ki imgesi sorgulanarak günümüze kadar gelmektedir. Aynı zamanda sosyal bir kuram ve sosyal bir hareket olarak, kadınların ezilen bir gruba mensup olduklarının ve haksızlığa uğradıklarının farkına varmalarını ve bu haksızlığın doğal değil de toplumsal, kültürel bir olgu olduğunu kavramalarını sağlayan Feminizm çerçevesinde incelenmektedir. Feminist hareketin bir parçası olarak gelişen feminist sanatta, erkek sanatçıların eserlerin de kadına karşı takınılan tavrı ortaya koymakla başlamış, daha sonra kadın sanatçılara yönelmiş, onların eserlerindeki özellikleri saptamış ve sanat tarihinde de kadın sanatçıların ayrı bir gelenek oluşturduklarını kanıtlamaya çalışmıştır. Tezde kadın sanatçılarının eserlerinde, kadın geleneğinin ana hatları çizilmeye çalışılırken, bu mücadeleyi birebir veren kadın sanatçılarının yapıtları ele alınmıştır. Uygulanan çalışmalarla bu anlamlara göndermeler yapılarak yeni yaklaşımlar oluşturulmak istenmiştir. Literatür tarama yöntemi ve makale, kitap alıntılarıyla oluşan bu araştırmada, mevcut kaynaklar taranarak, tezde belirlenen bölümler doğrultusunda yorumlamalar yapılmış ve sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women and men are social beings, and since birth, society attributes some roles, patterns of behavior, to both sexes. These role models, which have been transferred to the next two sexes, are seen as accepted by society. For this reason, it is possible to say that wherever there are men and women, such role arrangements regarding gender will take place. The aim of this thesis is to Show the exclusion and representation of women who have not had their subjectivity and made their voices heard in the society and art for centuries. The scope of the subject comes from the anacrkil-patriarchal order to the present day by questioning the place of the woman throughout the age and her image in art. It is also examined within the framework of Feminism as a social movement, which allows women to realize that they belong to an oppressed group and to be aware of their theoty and injustice is not a natural but a cultural phenomenon. In the feminist art that developed as a part of the feminist movement, the male artists started by revealing the attitude of the Works againts women, then turned to female artists, determined the characteristics of their Works and tried to prove that women artists formed a distinct tradition in the history of art. In the thesis, while trying to outline the womens tradition in the Works of women artists who gave this struggle exactly. With the applied studies, it is aimed to create new approaches by making reference to these meanings. In the research, which consists of literature and methot excerpts of articles and boks, the current and interpretations are made according to the chapters determined and to the conclusion in the thesis.