X ve Y kuşaklarının marka kişiliği algılamalarının karşılaştırılması: Bir araştırma
Comparison of brand personality perceptions of generations X and Y: A research
- Tez No: 592564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde rekabetin önemli bir aracı olan marka, hem işletmeler hem de tüketiciler için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. İşletmelerin temel amaçlarından biri olan yaşamını sürekli kılma amacı doğrultusunda kalıcı olmak isteyen organizasyonlar birçok strateji ile bu amacı gerçekleştirmeye çalışırlar. Bu stratejilerden birisi de marka kişiliği yaratmak ve bunu sürdürmektir. İnsanların sahip olduğu kişilik özelliklerinin markalarla bağdaştırılması olarak özetleyebileceğimiz marka kişiliği, söz konusu insan olduğundan kişiden kişiye farklı algılanabilecek soyut bir kavramdır. İnsanların algılarının farklılaşmasına sebep olabilecek etkenlerden biri de sahip oldukları yaşlarıdır. Bu aşamada araştırmamızın temel varsayımı ortaya çıkmaktadır. Doğum yıllarına göre gruplandırılan X (1965 ve 1979 yılları arasında doğanlar) ve Y (1980 ve 1999 yılları arasında doğanlar) kuşakları arasında marka kişiliği algılamalarında farklılık olup olmadığını saptamak çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Araştırmamız kapsamında, Türkiye perakende sektörünün 2018 yılı ciro lideri, bir indirimli mağazalar zinciri olan BİM' i en az bir kez ziyaret eden ve Ankara'da yaşayan 408 katılımcıya, marka kişiliği algılamalarını ölçmeye yönelik Aksoy ve Özsomer tarafından 2007 yılında geliştirilmiş marka kişiliği ölçeği soruları yöneltilmiş, yapılan analizler sonucunda X ve Y kuşaklarının marka kişiliği algılamalarında farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The brand which is an important part of competition in today is an indispensable element for both businesses and consumers. Operations which making their life permanent is one of their main goals try to realize these goals with many strategies. One of these strategies is to create and maintain a brand personality too. Brand personality, which is described as attributing the personality traits of people to brands, is an abstract concept that can be perceived differently from person to person. Age is one of the factors that can cause differentiation of people's perceptions. At this stage, the basic assumption of our research emerges. The aim of this study is to determine whether there is a difference in the perception of brand personality between X (born between 1965 and 1979) and Y (born between 1980 and 1999) generations. Within the scope of our research improved brand personality scale questions are directed by Aksoy and Özsomer to 408 participants who live in Ankara and visited at least once discount store chain BİM -the turnover leader in 2018 of Turkey's retail sector-. As a result of the analyzes, it was found that there were differences in the brand personality perceptions of the X and Y generations.