Bozdağlar'ın liken biyoçeşitliliği
Liken biodiversity of Bozdağlar mountains
  1. Tez No: 592572
  2. Yazar: ERHAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ŞENKARDEŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez çalışmasında Bozdağlar'ın (İzmir/Manisa) liken biyoçeşitliliği incelenmiştir. Bozdağlar kabaca doğu-batı yönünde uzanan yaklaşık 130 km uzunluğunda 30 km genişliğinde olan dağ sırasıdır. Yapılan bu çalışmada 9 Temmuz 2016 – 14 Mayıs 2017 tarihleri arasında 46'sı İzmir, 27'si Manisa illerinden olmak üzere toplamda 73 farklı lokaliteden örnekler toplanmış ve bu örnekler teşhis edilmişitir. Yapılan çalışmalar sonucu 49 cins ve 105 tür elde edilmiştir. Cladonia firma, Montanelia disjuncta, Ochrolechia aegaea, O. balcanica, Physcia albinea, Scytinium schraderi, Umbilicaria cylindrica var. tornata ve Xanthoparmelia mexicana ise Türkiye'den nadir bilinen örneklerdendir.
Özet (Çeviri)
In this study the lichen biodiversity of Bozdağlar Mountains was investigated. Bozdağlar is a mountain chain that has 130 km length and 30 km width that reaches from east to west. Specimens were collected from 9th July 2016 to 14th May 2017 from 73 different localization (46 in Izmir, 27 in Manisa) and were identified. 49 genera and 105 species were identified. Rare species from Turkey such as Cladonia firma, Montanelia disjuncta, Ochrolechia aegaea, O. balcanica, Physcia albinea, Scytinium schraderi, Umbilicaria cylindrica var. tornata and Xanthoparmelia mexicana were reported.