Occurence, Emplacement and origin of granites in Northern part of Ödemiş-Kiraz submassif western Turkey
- Tez No: 29874
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
oz Menderes Masifi'nin, Ödemiş - Kiraz Asmasifin'de, Bozdağlar kesminde gözlenen genç magmatik kayaların mineralojik ve jeokimyasal özelliklerini incelemeye yönelik bu çalışma Kemalpaşa, Salihli ve Bayındır çevresinde, üç farklı yörede gerçekleştirilmiştir. Kemalpaşa ve Salihli bölgelirinde yeralan granit / granodiyorit bileşimindeki asit magmatikler Masifin örtü serisini oluşturan düşük / orta dereceli metamorfikler içine yerleşmiş post-metamorfik karakterli stoklardır. Bayındır / Kavakalan bölgelerinde gözlenen magmatiklerin ise bu asit magmatik kayaların yarı derinlik eşdeğerleri olan kersantit bileşiminde lamprofirler olduğu saptanmıştır. Bozdağlar kuzeyinde Kemalpaşa ve Salihli çevresindeki granit / granodiyorit bileşimi! kayalar, bölgeye Erken Miyosen'de yerleşmiş I tipi, kalkalkalen karakterli, sialik kökenli, levha içi granitleridir. Yeryeşimleri sırasında yan kayaları oluşturan şist - fillit ardalanmalı seride ısı artışı etkisi ile kontak metemorfik zonların gelişmesine neden olmuştur. Kemalpaşa bölgesindeki kontak metamorfikler“sillimanit + drtoklas ”parajenezi ile tanımlanan iç zon (piroksen homfels fasiyesi) ve“andalusit ”minerali ile tanımlanan dış zondan (homblend - homfels fasiyesi) oluşmaktadır.Salihli bölgesinde iri ortoklas kristallerinin varlığı ile belirlenen kontak metamorfik kayalar tek bir zondan (homblen - homfels fasiyesi) oluşmaktadır. Bayındır / Kavakalan çevresinde düşük dereceli şist - fillit ardalanmalı metamorfikler içinde sil ve ufak stoklar şeklinde bulunan nötr magmatikler etrafında ise herhangi bir kontak metamorfik etki gelişmemiştir. Özellikle Salihli ve Kemalpaşa genelinde Gediz grabeni'ne paralel uzanan kataklastik zon Masifte Orta Miyosen'de etkin olan yatay tektonik hareketlerin ürünleridir. Salihli / Burhanköy çevresinde bu yatay tektonik hareketlere bağlı olarak yerleşen irili ufaklı küpler yer almaktadır. Çalışmada allokton birimler olarak adlandırılan küpler Masifin temelini oluşturan yüksek dereceli metamorfiklerden gnays ve metavolkanif'ten oluşmaktadır. Bölgede otoktan birimler olarak tanımlanan Masifin örtü serilerine ait şist / fillit ardalanmalı metamorfikler ve genç magmatik kayalardan türeyen bu kataklastikler, tektonizmanın şiddetinin artış sırasına göre kataklazit, protomilonit, milonit ve ultramilonit olarak sınıflandırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is carried out in three diferent regions around Kemalpaşa, Salihli and Bayındır that is orientated to examine the mineralogical and geochemical characters of young igneous rocks in Bozdağlar region in Ödemiş - Kiraz Submassif of Menderes Massif. Acidic igneous rocks of granite / granodiorite composition located in Kemalpaşa and Salihli regions are the stocks formed post-metamorphics forming the cover serie of the Massif. It is found that igneous rocks observed in Bayındır/ Kavakalan region are lamprophyres in kersantite composition which are the hypabisal equivalents of these acid igneous rocks. The rocks around Kemalpaşa and Salihli in the northern of Bozdağlar which are in granite/granodiorite composition are within plate granitic rocks that l-type, in calcalkalen afinity, in sialic origin and intruded to the region in Early Miocene. During their intrusion, they had caused the development of contact metamorphic zones with the temperature increasment in schist-phyllite intercalated serie which form the contact rock. Contact metamorphics in Kemalpaşa region are composed of the inner zone (pyroxene-homfels facies) recognized with“sillimanite+orthoclase”paragenesis and the outer zone (homblend-homfels facies) recognized with“andalusite”mineral. Contact metamorphic rocks in Salihli region defined with the existence of large orthoclas crystals are composed of only one zone (homblend-hornfels facies). Any contact metamorphic effect could not developed around intermediate igneous rocks found in shape of sill and small stocks in metamorphic series which are the intercalated lower grade schist-phyllite around Bayındır/ Kavakalan. Especially, the cataclastic zone extending parralle to Gediz graben in south of Salihli and Kemalpaşa is the product of horizontal tectonic movements effected in Middle Miocene in the Massif. Around Salihli / Burhanköy, there are klippes which set bound to these horizontal tectonic movements. The klippes that are named as allochtonous units in the study are composed of gneiss and metavolcanics from the higher grade metamorphics forming the base of the Massif. The autochtonous units in the region which are composed of metamorphics that are intercalated schist-phyllite correspond to the cover series of the Massif and these cataciastics derived from young igneous rocks are classified as cataclazite, protomylonite, mylonite and ultramylonite according to the order of increasment of tectonism effects.