Eldeş-Derbent-Tepeköy-Söğütözü (Konya) arasının jeolojisi
The Geology of the Eldeş-Derbent-Tepeköy-Söğütözü (Konya) region
- Tez No: 29758
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SEYMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Doktora Tezi ELDEŞ-DERBENT-TEPEKÖY-SÖ?ÜTÖZÜ (KONYA) ARASININ JEOLOJİSİ Ya$ar EREN Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. ihsan SEYMEN 1992, Sayfa : 224 JUri : Prof.Dr. ihsan SEYMEN Prof.Dr. Ercin KASAPO?LU Prof.Dr. Baysal BATMAN Konya kuzeyinde Bozdağlar Masifi'nin jeolojisinin aydınlatılmasına yönelik bu çalışmada, masifin paraotokton -otokton ve allokton konumda birimleri kapsadığı gözlen¬ miştir. Paraotokton-otokton özellikli, öst Permiyen-Kre- tase ya$lı Gökçeyurt grubu, genelde sığ-denizel kökenli ka- yaçları içeren Derbent, Aladağ ve Lorasdağı formasyonların¬ dan oluşmuştur. Gökçeyurt grubunu tektonik olarak üstleyen allokton Ladik metamorfi ti eri, Sızma ve Ardıçlı grubundan yapılıdır. Siluriyen (?)-Alt Permiyen yaşlı Sızma grubu, resifal karmaşık niteliğindeki Bozdağ, genelde fliş-wıld- fliş türü kayaçları içeren Bağrıkurt formasyonu ve olası¬ lıkla Hersiniyen orojenezine bağlı bir yay gelişimine iliş¬ kin Karadağ metamagmatlklerinden ibarettir. Sızma grubunu açılı uyumsuz olarak örten Permo (?)-Mesozoyik yaşlı Ardıç- lı grubu ise, karasal Bahçecik ve karışık kıyı çökelleri şeklindeki Ertuğrul formasyonlarını bünyesinde barındırmak¬ tadır. Ladik metamorfitleri altında bir tektonik pencerede gözlenen Mesozoyik yaşlı Çayırbağı ofiyoliti, yörenin al- iilokton konumlu diğer bir birimidir. Masifin örtU oluşuklarını, üst Miyosen-Alt Pliyo¬ sen Dilekçi grubuna ait karasal, gülsel ve volkanik kayaç- larla; alüviyal karmaşık niteliğindeki Pliyo-Kuvaterner Topraklı formasyonu ve Güncel alüvyonlar oluşturur. Alpin dağoluçumuna bağlı olarak Gökçeyurt, Sızma ve Ardıçlı grubuna ilişkin kayaclar en az üç evreli kıv- rımlanmaya, metamorfizmaya uğramış ve masif naplı-kirıki ı bir yapı kazanmıştır. Genç-tektonik hareketlerden de etki¬ lenen bölgede, önce Konya gölünün gelişimini sağlayan blok faylanmalar oluşmuş, sonra masife ait kayaçlar Dilekçi grubu üzerine bindirmiştir. Pliyosen sonrasındaki gravite faylanmalarından da etkilenen yöre, aşınma işlevleri sonu¬ cu bugünkü morfolojisini almıştır. ANAHTAR KELİMELER : Yay gelişimi, tektonik pencere, çok ev¬ reli kıvrımlanma, blok faylanma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis THE GEOLOGY OF THE ELDES-DERBENT- TEPEKÖY-SÜ?UTÖZÜ (KONYA) REGION Yaşar EREN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering Supervisor : Prof. Dr. ihsan SEYMEN 1992, Page:224 Jury : Prof. Dr. İhsan SEYMEN Prof. Dr. Ercin KASAPO?LU Prof. Dr. Baysal BATMAN Located to the north of Konya, the Bozd'ağlar Mas sive consists of autochthonous (? parautochthonous ) and al 1 ochthonous units. Autochthonous U. Permian-L. Cretaceous Gökçeyurt group is divided into Derbent, Aladağ and Lorasdağı forma tions. The group consists mainly of metasedimentary rocks representing shallow-water environment with local metaba- site intercalations. Allochthonous Ladik metamorphites, which overlie tectonically the Gökçeyurt group, include Sızma and Ardıçlı groups. The Silurian (?)-L. Permian Sız ma group comprises, in ascending order, reefall Bozdağ, flyschoıd Bağrıkurt formations and Karadağ metamagmatics related to an arc development during the Hercynian oro geny. Overlying the Sızma group unconformably the post- orogenic Permo (?)-Mesozoic Ardıçlı group comprises conti nental Bahçecik and shallow-marine Ertuğrul formations. The Mesozoic Çayırbağı ophiolite, as the other allochtho nous unit, crops out in a tectonic window under the Ladik metamorphi tes. The Bozdağlar Massive is overlain unconformably ivby the U. Miocene-L. Pliocene Dilekçi group consisting of alluvial fan, lacustrine and volcanic rocks. The Plio- Quaternary alluvial complex of Topraklı formation and Re cent alluvia unconf ormably rest on the older units. Due to Alpine orogeny, the metamorphic rocks of the massive have undergone at least three phases of fold ing. Meanwhile the massive gained its fractured and imbri cated structure. During neo-tectonic movements, firstly the Konya lake was formed by bl ock-faul ti ngs, then the rocks of massive thrusted over the Dilekçi group. Finally, uplifting and denudation gave the study area present morp- hol ogy. KEY WORDS : Arc development, tectonic window, phases of folding, block-faulting.