Cumhuriyet savcısının özel hukuk davalarındaki yeri
The role of the public prosecutor in civil lawsuits
  1. Tez No: 592583
  2. Yazar: ALİ SELİM GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ SERHAT KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada, esas olarak Cumhuriyet Savcısının görevli olduğu hukuk davaları ve bu davalardaki yeri incelenmiştir. Savcılık kurumunun ortaya çıkışı ve geçmişteki örnekleri ile bugüne kadar olan gelişimi, mukayese amaçlı çeşitli ülkelerdeki savcılık kurumları ve Türk hukuk kültüründe savcılık kurumunun doğuşu ve çeşitli mevzuatlar neticesinde tarihsel akış ile Cumhuriyet Başsavcılığına evrilmesi hususu, Cumhuriyet Başsavcılığı kurumu, teşkilat yapısı, genel olarak yetki ve görevleri, Cumhuriyet Savcısının görevli olduğu hukuk davalarının ortak özellikleri ve bu davalarda Cumhuriyet Savcısının yetkileri ve davaların genel prensiplerinin Hukuk Muhakemeleri Kanunun 70. maddesi çerçevesinde irdelenmesi, Cumhuriyet Savcısının dava açma, davaya katılma ve kanun yollarına başvurma hususlarındaki yetkileri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının istisnai yetkisi olan kanun yararına temyiz kurumu bu çalışmada ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, essentially civil lawsuits in which public prosecutors take in charge and their roles in this civil lawsuits have been investigated. In this study also,“appearance of establishment of prosecution office and it's development so far with it's examples, for comparison prosecution offices in different coutries, apperance of establishment of prosecution office and in cosequence of different statues it's historical process in Turkish Legal Culture, it's convertion to Office of The Chief Public Prosecutor, establisment of Office of The Chief Public Prosecutor, it's organizational structure, generally it's duties and powers, common features of civil lawsuits in which a Public Prosecutor takes in charge and examination of general principles of this lawsuits, examination of a Public Prosecutor's powers in this lawsuits in accordance with Code of Civil Procedure's 70 article, powers of a Public Prosecutor on ligitation, participating in a lawsuit and applying to legal remedies; establishment of appeal in favor of law which is an exceptional power of Supreme Court of Appeals (Court of Cassation) Prosecutor's Office”have been handled/searched.