Medeni Usul Hukukunda babalık davası
Paternity suit in Civil Procedural Law
  1. Tez No: 122432
  2. Yazar: BURÇAK YAZGI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK KONURALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Geçmişe etkili inşaî bir dava olduğu kabul edilmekte olan babalık davasının amacı evlilik dışı çocuk ile baba arasında bir soybağı (nesep) ilişkisi kurmaktır. Ana, babalık davası ile birlikte veya babalık davasından ayrı olarak baba veya mirasçılarından maddî ve şartları var ise manevî tazminat isteyebilir. Babalık davasının davacısı ana veya çocuk; davalısı ise baba ve baba ölmüşse mirasçılarıdır. Dava, Cumhuriyet savcısına ve Hazineye; ana tarafından açılmışsa kayyıma, kayyım tarafından açılmışsa anaya ihbar edilir. Dava kendisine ihbar edilenler, davaya feri müdahil olarak katılabilir veya hareketsiz kalabilir. Babalık davası, doğumdan önce veya istisnaları olmakla birlikte doğumdan itibaren bir yıllık hak düşürücü süre içinde, tarafların yerleşim yerlerinin (ikâmetgâhlarının) Türkiye' de olması halinde, davacı veya davalının dava veya doğum sırasındaki yerleşim yeri (ikâmetgâhı) asliye hukuk mahkemesinde açılır. ispat yükü (beyyine külfeti) davacı ana veya çocuğa düşer. Bununla birlikte, Kanun davacı lehine babalık karinesi düzenlemiştir. Ancak, davalı aksini ispat ederek bu karineyi çürütebilir. Karinenin ispat edilemediği durumlarda, ana veya çocuk davalının babalığını doğrudan doğruya ispat etmelidir. Babalık davasında re'sen araştırma ilkesi geçerlidir. Bu nedenle, hâkim delilleri serbestçe takdir eder. 'tCT»^--.-i»tfBs*W 153Babalık karinesi, ikrar, tanık, yazılı belge, kesin hüküm ve her türlü ispat aracı ile ispat edilebilir; ancak yemin teklif edilmesi mümkün değildir. Babalık ise bilirkişi incelemeleri ile ispat edilebilir. Bilirkişiler, babalığı kan ve benzerlik muayeneleri ile tayin etmektedir. Kan muayenelerinin bir türü olan DNA testleri, babalığın tayininde, kan grupları ve benzerlik muayenelerine göre çok daha güvenilir bir yöntemdir. Nitekim, DNA testleri ile babalık kesin olarak tayin edilmektedir. Babalık davası, davacının davadan feragati ile sona erdirilebilir. Ancak, dava davalının davayı kabulü ile son bulmayacağı gibi davada sulh olunması da mümkün değildir. Babalık davasında, davalının babalığına hükmedilmesi durumunda, çocuk ananın soyadını alır; babanın vatandaşlığını ve mirasçılığını kazanır. Kural olarak çocuğun velayeti anaya ait olur. Ana ve baba çocuğun bakım ve eğitim giderlerini karşılar. Ana baba ve çocuk ailenin huzur ve bütünlüğünün gerektirdiği şekilde birbirine yardım etmek, saygı ve anlayış göstermek ve aile onurunu korumakla yükümlü olur. Babalık davalarında, hükmün verilmesinden sonra, DNA testi ve benzer yöntemler kullanılmadığı bir dönemde babalık davası sonunda kesinleşen bir mahkeme kararına karşı, bu yöntemlerle elde edilen verilere dayanarak yargılamanın yenilenmesi yoluna gidilip gidilemeyeceği tartışmalıdır. 154
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of paternity suit which is considered as a retrospective adjective case, is to establish a lineage relationship between father and child born out of wedlock. Mother, together with instituting a paternity suit or apart from the paternity suit may demand from father or his inheritors, damages for pecuniary loss and if there exists the required conditions, may also demand damages for pain and suffering. The claimants of paternity suit, are mother or child while the dependant is father or his inheritors if he is deceased. This paternity suit is notified to the Public Prosecutor and Treasury Department and if it is instituted by mother, it is notified to the guardian and in case it is instituted by guardian, it is notified to mother. Those who been notified of the instituted paternity suit, may join the case as an accessory intervemor or may not enter into any action. The paternity suit can be instituted either before the birth of child or although there exist some exceptions, within one year term of forfeiture which starts from the date of birth. This suit, in case the legal residences of both parties are located in Turkey, is instituted before the basic civil court operating in the district whenein the legal residences of claimant or defendant sides are located during the birth or filing of lawsuit. The onus probandi (burden of proof) rests with the claimant mother or child. Neverthelers, the current law has imposed the presumption of paternity in favor of claimant side. However, the defendant may refute this presumption by proving the 155contary. At those cases when it is not possible to prove the evidences for the prescumption of paternity, either mother or child has to put forward direct evidences regarding the paternity. During the course of paternity suit, the principle of investigation is applied sua sponte. For this reason, the assessment of evidences, are at the free discretion of judge. The presumption of paternity can be proved by admission, witnesses, written documents, final verdict and all means of proof but it is not possible to of propose a statement under oath. On the other hand, the exactness of paternity can be proved by the investigations of expert witnesses. The expert witnesses, through the blood analysis and some other similar analyses, can determine on the exactness of paternity. The DNA tests which are a type of blood analysis, in comparision with the blood typing and similar analyses, are a more reliable method for the determination of paternity. In just the same way, by referring to the DNA tests, the paternity can be determined at a degree which is quite near to the definite. The paternity suit can be brought to an end by the waiver of claimant's right to continue with the suit. However, it is a known feet the paternity shall not be brought to an end by the admittance of suit and it is not also possible to reach an amicable settlement at this case. In case the judgement is rendered for the exactness of paternity arising from the defendant, the child takes the surname of his/her mother and 156achieves the citizenship status of his/her father as well as becoming his inheritor. The guardianship of the child, as a rule, is granted to the mother. Mother and father are obliged to cover the expenses incurring from the care and education of their child. Mother, father and child are obliged, in a way necessitating from the peace and integrity of family, are obliged to assist each other as well as paying mutual respect and understanding and protecting the digra'ty and honour of family. After the judgement is rendered in regard with the paternity suit, against a court verdict which has become conclusive at the end of a period covering a paternity suit which was not subjected to any DNA tests and similar methods, it is disputable to refer to a retrial process depending on the data to be obtained form the DNA tests and such methods. 157