Türk Hukukunda tanıma
The Recognizance in Turkish Law
- Tez No: 141350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL BAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Evlilik dışı çocuk, aralarında hukukun tanıdığı bir evlilik akdi olmayan kadın ile erkeğin cinsel ilişkisinden meydana gelen çocuktur. Tüm hukuk sistemlerinde, evlilik birliği içerisinde doğan çocukla evlilik birliği dışında doğan çocuk arasındaki ayrımın kaldırılması için değişik kanuni düzenlemeler ve hukuki kurumlar kabul edilmiştir. Bu hukuki kurumlardan biri de, evlilik birliği dışında doğan çocuğun tanınmasıdır. Türk hukukunda özellikle 743 sayılı Medeni Kanun'un ilk yıllarında evlilik birliği içinde doğan çocukla evlilik birliği dışında doğan çocuk arasında değişik yönlerden ayrımlar kabul edilmişti. Ancak daha sonradan yapılan kanunî düzenlemelerle bu ayrımın kaldırılması yönünde hükümler kabul edilmiş ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu ile de tamamen ortadan kaldırılmıştır. Tanıma, bir babanın, bir çocuğun kendi sulbünden geldiğini kanunun aradığı şekiller içinde, kanunda belirtilen makamlara açıklaması sonucu çocuk ile arasında soybağı ilişkisinin kurulmasıdır. Tanıma, geriye etkili sonuçlar doğuran şahsa sıkı sıkıya bağlı ve geri alınamayan bir haktır. Bu sebeple, etkilerini çocuğun ana rahmine düştüğü andan itibaren gösterir. 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu, babanın babasının tanıma yetkisini, kaldırmıştır. Tanımanın gerçekleşebilmesi için, tanıyanın baba olması ve çocuğun başka birine soybağı ile bağlı olmaması gerekir. 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu'nda 743 sayılı Türk Medenî Kanunu'nun aksine, tanıma engellerine yer verilmemiştir. 106Tanıma, tanıyanın tanıma iradesini, nüfus memuruna yazılı olarak ifade etmesi veya resmi senetle beyan etmesi ya da mahkemeye müracaat etmesi ile gerçekleşir. Tanımanın vasiyetname ile yapılması da mümkündür. Kendisine tanıma iradesi açıklanan nüfus memurluğu, mahkeme veya noter, durumu tanıyan babanın ve çocuğun kayıtlı bulunduğu nüfus müdürlüğüne bildirmekle yükümlüdür. Tanımanın nüfus müdürlüğüne bildirilmesi üzerine, nüfus müdürlüğü çocuğu babanın hanesine kaydeder. Tanıma sonucunda baba ile çocuk arasında soybağı ilişkisi kurulmaktadn*. Tanıma sonrasında çocuk, ananın soyadını kullanmaya devam edecektir. Velayet konusu ise hakimin takdirine bırakılmışta. Tanıma sonucu çocuk ile baba arasında nafaka ve çocuğun bakımı ve yetiştirilmesi yükümü doğar. En önemlisi tanıma sonrası çocuk baba yönünden mirasçılık sıfatım kazanır. Tanımanın esasa ve şekle ilişkin şartlarından herhangi birinin eksik olması, tanımanın butlanını gerektirir. 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu“tanımaya itiraz”müessesesine yer vermemiştir. Ancak, 743 sayılı Kanunun itiraza ilişkin düzenlemesini iptal davası içinde değerlendirmiştir. Tanıyan, hata, hile veya tehdit nedeni ile tanımanın iptalini isteyebilir. Tanıyanın iptal davası ana ve çocuğa karşı açılır. Tanımanın iptalini isteme hakkı, ana ve çocuk yanında ilgililere ve Cumhuriyet Savcısına da tanınmıştır. Tanımanın iptali davalarında, ispat yükü davacıya aittir. Tanıyanın baba olmadığı, dolayısı ile tanımanın gerçeği yansıtmadığı her türlü delille ispat edilebilir. 107
Özet (Çeviri)
SUMMARY A child, who is born of the sexual relations of a woman and a man who do not have the marriage agreement accepted by law, is illegitimate child. In all law systems, different legal arrangements and legal institutions are accepted in order to remove the distinction between a child born in conjugal community and a child born in out of conjugal community. One of these legal institutions is to recognize the child born in out of conjugal community. In Turkish law, especially in the beginning years with 743 numbered Civil Law, the distinctions from different aspects between the child born in conjugal community and the child born in out of conjugal community were accepted. But with legal arrangements made later, the decisions to remove this distinction were accepted and with 4721 numbered Turkish Civil Law. It was totally removed. Recognizance is to set up race tie between the child and the father who explains in the ways the law orders to offices determined by law that the child is of the same race with him. Recognizance is a right, which causes effective results at back, is strictly bounded to the person and is not taken back. In order to realize recognizance, recognizant must be the father and the child must not bound to another person with race tie. In 4721 numbered Turkish Civil Law, opposite to 743 numbered Turkish Civil Law, there were no recognizant recognizance obstacles. Recognizance occurs by recognizant' s recognizance will which he expresses in written way to Public Registration Civil Servant or declares with official document or he applies to the court. It is possible to realize recognizance by testament. Public Registration 108Office, court or notary public, which the father expresses recognizance will, are liable to report to public registration directorate which the child and the father bound to. When the recognizance is reported to public registration directorate, it registrant's the child to the house of the father. At the end of recognizance, race tie relation is established between the child and the father. After recognizance, the child will continue to use his mother's surname. The issue of guardianship is left to judge's judgment. Obligation of maintenance allowance, care and raising of the child occurs between child and father as a result of recognizance. The most important of them after recognizance is that the child gains inheritance capacity from his father. If one of recognizance /s conditions related to way and fundamental principle, its invalidity occurs. 4721 numbered Turkish Civil Law does not include establishment of“objection to recognizance”. But it evaluates arrangements of 743 numbered law about objection in action for avoidance. The recognizer can demand cancellation of recognizance because of error, adulteration or threat. The right of demanding the cancellation of recognizance is also given to those concerned and Republic prosecutor. In trials of cancellation of recognizance, the right to prove belongs to the claimant. It can be proved with all kinds of evidences when the recognizant is not father so the recognizance does not reflect the reality. 109