Surface based morphometry in alzheimer's disease
Alzheımer hastalığında yüzey tabanlı morfometri
- Tez No: 592591
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Morfoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Morphology, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Alzheimer hastalığı, özellikle dünya çapında sayıca artan yaşlı nüfusu etkileyen nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu çalışmada, Alzheimer hastası ve sağlıklı bireylerin anatomik manyetik rezonans (MR) görüntüleri ile, SPM (Statistical Parametric Mapping) platformunda işleyen ve Hesaplamalı Anatomi Aracı (CAT) adı verilen hesaplamalı bir anatomi aracı kullanılarak, yüzey tabanlı morfometri analizi yapıldı. MR görüntüleri, 46 Alzheimer hastası ve 23 sağlıklı kişiden oluşan MIRIAD (Minimal Interval Resonance Imaging in Alzheimer's Disease) veri tabanından elde edildi. Kortikal kalınlık hesaplamaları, Desikan-Killiany anatomik atlasınca tanımlanan her yarı küre üzerindeki 34 farklı bölgede yapıldı. Kortikal kalınlık değerlerine ilişkin tistatistiği parametrelerinin Alzheimer hastalarında, sağlıklı kontrol deneklerine kıyasla, 24 bölgede azaldığı bulundu. Ayrıca, her atlas bölgesi için Alzheimer hastası ve sağlıklı kontrol gruplarıın MMSE (Mini Mental State Examination) skorları ile kortikal kalınlık değerleri arasında doğrusal ilintiler hesaplandı. Buna göre 28 bölgede, MMSE skorlar ile kortikal kalınlık değerleri arasında anlamlı ilinti olduğu gösterildi. Alzheimer hastalığından etkilenen önemli bölgelerin, geçmiş çalışmalarda da belirtildiği gibi, parietal, temporal, frontal, singulat ve oksipital loblar olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is a neurodegenerative disorder especially affecting the elderly population which is growing worldwide. In this study, surface-based morphometry analysis was performed on anatomical MR images of patients with Alzheimer's Disease (AD) and healthy control (HC) subjects using a computational anatomy toolbox called CAT(Computational Anatomy Toolbox) on SPM (Statistical Parameter Mapping) platform. MR images were obtained from a database named Minimal Interval Resonance Imaging in Alzheimer's Disease (MIRIAD) consisting of 46 AD patients and 23 HC subjects. The cortical thickness measurements were performed over 34 different regions on each hemisphere defined by Desikan-Killiany anatomical atlas. The t-statistics parameters of the cortical thickness values were found to be decreased in 24 regions in AD patients compared with the HC subjects. Additionally, the linear correlation values between the MMSE scores and cortical thickness values of AD and HC individuals were estimated for each atlas region. Accordingly, 28 regions exhibited a significant correlation between MMSE(Mini Mental State Examination) scores and cortical thickness values. Significant regions that were affected by AD were observed to be as parietal, temporal, frontal, cingulate and occipital lobes as reported in previous studies.