MRI tabanlı görüntü işleme ve istatistiksel yöntemlerle alzheimer hastalığı evreleri arasındaki yapısal örüntülerin analizi
Analysis of structural patterns between stages of alzheimer's disease using MRI-based image processing and statistical methods
- Tez No: 1012264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, çok kesitli manyetik rezonans görüntüleme (MRI) verilerini kullanarak Alzheimer hastalığının dört klinik aşaması (bilişsel olarak sağlıklı, çok hafif, hafif ve orta) arasındaki yapısal kalıpları tespit etmek için kapsamlı bir görüntü işleme ve istatistiksel analiz çerçevesi geliştirilmiştir. Çalışma, OASIS veritabanına dayanmaktadır ve her biri dört adet yüksek çözünürlüklü MPR görüntüsü ve görüntü başına 61 aksiyal kesit içeren 135 denekten oluşan bir kohort kullanmaktadır. Teorik olarak, bu 32,940 beyin kesiti verir; eksik görüntüler hesaba katıldıktan sonra, analizlere 31,558 kesit dâhil edilmiştir. Çalışma süreci üç ana aşamadan oluşmaktadır: (i) gri tonlama dönüşümü, Otsu eşikleme ve morfolojik işlemler kullanılarak ham MRI kesitlerinden beyin dokusunun izolasyonu; (ii) VGG16 evrişimli sinir ağının ara katmanlarından derin özellik çıkarımı ile desteklenen, iki aşamalı K-Means kümeleme şeması aracılığıyla beyin dokusu ve beyin dışı bölgelerin tamamen denetimsiz segmentasyonu; ve (iii) izole edilmiş kesitteki toplam piksel sayısına göre beyin dokusu piksellerinin oranı olarak tanımlanan katman bazında Beyin Katmanı Yüzey Alanı (BKYA) indeksinin hesaplanması. Bu, her klinik grup için 61 katmandan oluşan bir morfometrik profil oluşturur. Uç BKYA değerleri (0 ve 100) çıkarıldıktan sonra, tanımlayıcı istatistikler hesaplandı ve hastalık aşamaları arasındaki farklar parametrik olmayan yöntemler kullanılarak incelendi. Ortalama BKYA değerlerinin (katmanlar × aşamalar) 61×4 matrisleri oluşturuldu ve Spearman'ın rho korelasyon katsayıları hesaplandı. Bitişik aşamalar arasında güçlü pozitif korelasyonlar (ρ = 0,84-0,92) gözlemlenirken, sağlıklı ve orta derecede Alzheimer grupları arasındaki korelasyon daha düşüktü (ρ = 0,73), bu da kesikli bir ilerleme yerine kademeli bir ilerleme olduğunu gösterdi. Friedman'ın S testi, dört aşamada BKYA'da istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koydu. Post hoc Wilcoxon işaretli sıra testleri, sağlıklı ve orta derecede Alzheimer gruplarının diğer aşamalardan önemli ölçüde farklı olduğunu gösterirken, çok hafif ve hafif gruplar arasında önemli bir fark tespit edilmedi. Küresel karşılaştırmaların ötesinde, tüm BKYA değerleri, aşamalar arasında katman bazında yapısal benzerlik modellerini araştırmak için yoğunluk tabanlı DBSCAN kümeleme algoritması kullanılarak ortaklaşa analiz edildi. Sonuçlar, eksenel yönde üç ana rejim ortaya çıkardı: (i) sağlıklı ve orta derecede Alzheimer gruplarının açıkça ayrıldığı daha derin katmanlar; (ii) erken evre gruplarının sağlıklı deneklerle kısmen örtüşürken orta derecede Alzheimer hastalığından farklı kaldığı bir geçiş bölgesi ile karakterize edilen ara katmanlar; ve (iii) dört aşamanın da oldukça benzer BKYA yüzdelerine yakınsadığı ve çoğunlukla atanan yüzeysel katmanlar. Genel olarak, bulgular Alzheimer hastalığının yapısal olarak dört ayrı kategori yerine bir süreklilik olarak davrandığı ve çok hafif ve hafif aşamaların nispeten homojen bir alt spektrum oluşturduğu görüşünü desteklemektedir. Önerilen BKYA indeksi ve birleştirilmiş görüntü işleme ve denetimsiz öğrenme çerçevesi, Alzheimer hastalığının katman bazında morfometrik karakterizasyonu için yorumlanabilir ve ölçeklenebilir bir araç sağlar ve gelecekteki çalışmalarda veriye dayalı evreleme, erken teşhis ve hastalık ilerlemesinin izlenmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a comprehensive image processing and statistical analysis framework has been developed to identify structural patterns between the four clinical stages of Alzheimer's disease (cognitively healthy, very mild, mild, and moderate) using multi-slice magnetic resonance imaging (MRI) data. The study is based on the OASIS database and uses a cohort of 135 subjects, each with four high-resolution MPR images and 61 axial slices per image. Theoretically, this yields 32.940 brain slices; after accounting for missing images, 31.558 slices were included in the analyses. The workflow consists of three main steps: (i) isolation of brain tissue from raw MRI slices using grayscale conversion, Otsu thresholding, and morphological operations; (ii) two-stage K -Means clustering scheme supported by deep feature extraction from the intermediate layers of the VGG16 convolutional neural network; and (iii) calculation of the Brain Layer Surface Area (BLSA, BKYA) index on a layer-by-layer basis, defined as the ratio of brain tissue pixels to the total number of pixels in the isolated slice. This creates a morphometric profile consisting of 61 layers for each clinical group. After excluding extreme BKYA values (0 and 100), descriptive statistics were calculated, and differences between disease stages were examined using nonparametric methods. Matrices of mean BKYA values (layers × stages) were created (61×4), and Spearman's rho correlation coefficients were calculated. Strong positive correlations (ρ = 0.84-0.92) were observed between adjacent stages, while the correlation between the healthy and moderate Alzheimer's groups was lower (ρ = 0.73), indicating gradual progression rather than discrete progression. Friedman's S test revealed statistically significant differences in MCI across the four stages. Post hoc Wilcoxon signed-rank tests showed that the healthy and moderate Alzheimer's groups differed significantly from the other stages, while no significant difference was found between the very mild and mild groups. Beyond global comparisons, all MCI values were jointly analyzed using the density-based DBSCAN clustering algorithm to investigate layer-based structural similarity patterns across stages. The results revealed three main regimes in the axial direction: (i) deeper layers where healthy and moderate Alzheimer's groups were clearly separated; (ii) intermediate layers characterized by a transition zone where early-stage groups partially overlap with healthy subjects while remaining distinct from moderate Alzheimer's disease; and (iii) a terminal layer where all four stages converge to highly similar BKYA percentages. Overall, the findings support the view that Alzheimer's disease behaves as a continuum rather than four distinct categories, with very mild and mild stages forming a relatively homogeneous sub-spectrum. The proposed BKYA index and the combined image processing and unsupervised learning framework provide an interpretable and scalable tool for the layer-based morphometric characterization of Alzheimer's disease and may contribute to data-driven staging, early diagnosis, and monitoring of disease progression in future studies.