Mağaza kişiliği ve öz benlik uyumunun mağaza sadakati üzerindeki etkisi
The effect of store personality and self conruity on store loyalty
- Tez No: 592590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ERYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma ile mağaza kişiliği ve öz benlik uyumunun mağaza sadakati üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Kitabevleri üzerinde yürütülen bu çalışma için gerekli veri 250 katılımcıdan online anket yöntemiyle elde edilmiştir. Mağaza kişiliğinin boyutları keşifsel faktör analizi ile belirlenmiştir. Mağaza kişiliği boyutlarının ve gerçek öz benlik uyumunun mağaza sadakati üzerindeki etkileri doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre mağaza kişiliği gerçek, hoş olmayan, entelektüel ve coşkulu olmak üzere dört boyuttan oluşmaktadır. Mağaza kişiliğinin mağaza sadakati üzerindeki etkileri incelendiğinde“gerçek”kişilik özelliğinin mağaza sadakati üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyse olumlu etkisi vardır.“Hoş olmayan”kişilik özelliği ise mağaza sadakatini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumsuz etkilemektir. Bunların yanı sıra gerçek öz benlik uyumunun mağaza sadakati üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of store personality and self-congruity on store loyalty. The data was gathered from 250 participants for bookstores. Exploratory factor analysis was used to determine dimensions of store personality. Linear regression was conducted to examine the influence of store personality and actual self-congruity on store loyalty. According to the results of the study store personality consists of four dimensions namely genuineness, unpleasantness, sophistication and enthusiasm. It is found that genuineness has significant positive effect on store loyalty whereas unpleasantness has significant negative effect on store loyalty. In addition, the results indicated that actual self-congruity has significant positive effect on store loyalty.