Pirubisin ve interferon a-2b'nin ehrlich aseites tumor (EAT) hücreleri üzerindeki etkilerinin ışık, elektronmikroskopi düzeyinde ve tunel metodu ile incelenmesi
Studying the effects of epirubicin and interferon alpha2b on ehrlich ascites tumor cells using light microscopy, electron microscopy and tunel techniques
  1. Tez No: 59260
  2. Yazar: ÜNAL USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
34 ÖZET Bu çalışmada Ehrlich Ascites Tumour (EAT) hücreleri üzerinde invivo olarak ışık mikroskopi, elektronmikroskopi ve TÜNEL metodunu kullanarak antineoplastik bir ilaç olan epirubisin ile bir sitokin olan interferon alfa2b nin apoptotik etkilerini araştırdık. Tek basma uygulanan interferon alfa 2b EAT hücrelerinde üç ve onikinci saatte belirgin bir apoptoz yapmıştır. Buna karşın tek başına epirubisin uygulanan aynı saatlerdeki guruplarda ortaya çıkan apoptotik etki istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu iki ilacın birlikte kullanıldığı grupta apoptotik etkide belirgin bir artış görüldü. Bu bulgular sonucunda epirubusinin in vivo etkisinin sitotoksik olabileceği ve epirubisin ile IFN a-2b' nin birlikte kullanıldığında apoptotik etkilerinin aditif olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY In this study, we investigated the apoptotic effects of antineoplastic: epirubcin and cytokine interferon o>2b ( IFN a~2b ) on in vivo Ehrilich Ascites Tumour (EAT) cells using light microscopy, electronmicroscopy and TUNEL method. IFN a-2b alone produced a significant apoptotic effect on EAT cells at 3 and 12 hours. Altough epirubisin caused a marked apoptotic effect at the same hours, this effect was not statistically significant with the combination of these two drugs, the apoptotic effect showed a marked increase. Regarding these findings we suggest that epirubisin causes cytotoxic effect in vivo and with the combination of epirubicin and IFN a-2b the increase in the apoptotic effects is additive.