Farklı türlerde adrenokortikal ve adrenomedüller hücreler arasındaki ilişkinin morfolojik yönden incelenmesi
An Evaluation of relationship between cortical and adrenomedullary cells in adrenal gland in various species
- Tez No: 59259
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Embriyogenetik kökenleri farklı oları iki doku memeli böbreküstü bezinde birleşmiştir. Dolayısıyla şu soru akla gelebilir? Embriyolojik olarak birbiri ile alakalı olmayan bu iki doku neden biraradadır ve aralarında fonksiyonel bir ilişki var mıdır? Son yıllarda yapılan fizyolojik çalışmalar, acil stresli durumlarda böbreküstü bezi korteks ve medulla hücrelerinin salgıladığı ürünlerin fonksiyonel bir ünite oluşturarak, birbirlerinin fonksiyonlarını parakrin olarak etkileyebilecekleri konusunda yoğunlaşmıştır. Ancak böyle bir varsayımı beraberinde derhal şu soruyu akla getirir. Bu maddeler bez içerisinde nasıl taşınabilir? Böyle bir parakrin kortiko-medüller ilişki için, kromatin hücrelerle kortikal hücreler arasındaki yakın ilişki sıçan ve tavşan böbreküstü bezinde ortaya konmaya çalışıldı. Her iki türde de böbreküstü bezinde kortikal ve medüller hücrelerin birbiri içine karıştığı gözlendi. Bu çalışmanın sonucunda, kortikal dokuda medüller hücre lokalizasyonunu tanımlayan çalışmalar desteklendi. Ayrıca korteksde yeralan kromatin hücrelerinin, kortikal fonksiyonun bez içi düzenlenmesinde direkt ve indirekt rolleri olabileceği düşünüldü. 56
Özet (Çeviri)
Two endocrine tissues of diverse phylogenetic origin are united in the adrenal gland of mammalians. Why should these embryologically unrelated tissues be located together and is there a functional link between them? There is now increasing evidence for cortex and medulla may form a real anatomical physiological unit by effecting their functions in a paracrine manner in an emergency stressfuil conditions. But how could the products of two different tissues be transported in the gland? The aim of this study is to show a close relationship between chromaffin and cortical cells. The results showed that medullary and cortical tissues were closely interwoven in both rat and rabbit adrenal glands. This study confirmed the previous reports defining the medullary cell localization in the cortex. It has been thought that the chromaffin cells in the cortex may play a role in the regulation of cortical function in a direct or indirect way in the gland. 57