Epirubisin ve DMSO etkileşimlerinin L-strain fibroblast hücrelerinde DNA sentezi ve vitalite açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 31216
  2. Yazar: SEYHUN SOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Çalışmada L-Strain fibroblast hücrelerinde epirubisinin doza bağlı DNA sentez inhibisyonu yapan etkisinin yanısıra DMSO'nun bu etkileşimde oynadığı rol araştırılmıştır. Tek başına epirubisin uygulanan gruplarda DNA sentezi, ilaç konsantrasyonu ile doğru orantılı biçimde azalma gösterirken DMSO bu etkiyi potansiyel ize etmiştir. Yine epirubisinin doza bağlı olarak artan sitotoksik etkilerinin DMSO tarafından azaltıldığı saptanmıştır. Çalışma sonunda epirubisin gibi antineoplastik bir ajanın toksik yan etkilerinden korunma konusunda DMSO gibi bir maddenin et kin olabileceği yargısına varılmış ve DMSO'nun klinik kullanımını engelleyen sakıncalarının giderilmesine dönük araştırmalara hız kazandırılması görüşü benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
?30- SUMMARY The inhibitory effect of epirubicin on DNA synthesis, in a dose dependent manner, and involvement of dimethyl sulfoxide (DMSO) at this interaction, have been evaluated on L-Strain fibroblasts, in vitro, by autoradiography. The inhibition of DNA synthesis has been augmented in accordance with the increasing concentrations of epirubicin and DMSO has potential i sed this effect. Gradually increasing cytotoxicity of epirubicin, dependent on its concentrations in the medium, has been reduced by DMSO. It has been concluded that DMSO may provide a protective effect on toxic side effects of epirubicin. Further researches will be needed in order to eliminate the drawbacks that restrict the practical use of DMSO.