Stimuli responsive functional polymeric materials for biomedical applications
Biyomedikal uygulumalar için etki-duyarlı fonksiyonlandırılmış polimerik malzemeler
  1. Tez No: 592678
  2. Yazar: HATİCE BETÜL BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AVCI SEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma biyomedikal uygulamalar için tasarlanan etki-duyarlı fonksiyonel polimer ve hidrojellerin sentezi, yapısal karakterizasyonu ve değerlendirmesinden oluşmaktadır. İlk bölümde doku mühendisliği uygulamaları için potansiyel malzemeler olan pH ve redoks duyarlı bozunabilir jeller ve kriyojeller fosfonat-fonksiyonlandırılmış poli(b- aminoester) makromerler kullanılarak sentezlenmiştir. İkinci bölümde enjekte edilebilir poli(b-aminoester) hidrojeller tek basamaklı basit bir metod ile üretilmiş ve bu hidrojellerden salımı gerçekleşen ışıkduyarlı bir molekül fotodinamik terapide umut verici bir etki göstermiştir. Üçüncü bölümde dental yapıştırıcı olarak tasarlanan fosfonik asit fonksiyonlandırılmış akrilamit monomerleri sentezlenmiş ve özellikleri incelenmiştir. Ayrıca bu monomerlerden elde edilen hidrojeller başarılı bir şekilde mineralize olarak kemik benzeri kompozit malzemeler oluşturmuştur. Son olarak karboksilik asit fonksiyonlandırılmış çapraz bağlayıcılar sentezlenerek hidrojel yapımında kullanılmıştır. Bu hidrojellerin pH ve redoks duyarlılığı R6G ve resorcinol moleküllerinin kontrollü salım çalışmaları ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work consists of synthesis, structural characterization and evaluation of stimuli responsive functional polymers and hydrogels designed for biomedical applications. In the first project pH and redox responsive degradable gels and cryogels were synthesized from phosphonate-functionalized poly(b-aminoester) macromers as potential materials for tissue engineering applications. Then injectable poly(b-aminoester) based hydrogels were fabricated by a facile one-step method and a photosensitizer released from these hydrogels showed promising activity in phtodynamic therapy. Phosphonic acid containing acrylamides were synthesized and evaluated as self-etching dental adhesives. Furthermore, these acrylamides were used to make hydrogels which were then successfully mineralized to make bone-like composite materials. Lastly carboxylic acid-functional crosslinkers were fabricated into hydrogels, and the pH/redox response of these hydrogels were demonstrated through controlled release studies of R6G dye and resorcinol.