Hicri III. asır sonlarına kadar telif edilen Harâc ve Emvâl kitapları bağlamında İslam iktisadında vergiler
Taxes in islamic economics until the end of Hijri III. century within the context of harâc and emvâl books
- Tez No: 592692
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Vergi, insan topluluklarının bir arada yaşaması sonucunda ortaya çıkmış bir uygulamadır. İnsanların topluluk halinde yaşamasıyla birlikte oluşan ortak sorumluluk ve ihtiyaç alanları, bunların karşılanmasında yine topluluğu oluşturan bireylere çeşitli sorumluluklar yüklemiştir. Toplum yaşamıyla başlayan vergi sistemleri bu yaşam alanlarının genişlemesine paralel olarak sürekli gelişmiş ve yenilenmiştir. Zaman ve anlayışlara göre farklılıklar görülse de vergilendirme uygulaması çoğu toplumda başat bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı toplumlarda vergilendirme büyük yıkımlara yol açmış bazen de etkileri günümüze kadar ulaşan önemli olayların çıkış noktası olmuştur. Bu çalışmada İslam'ın ortaya çıkışıyla birlikte Müslüman toplumların kullandıkları vergi sistemleri erken dönemde telif edilen eserler üzerinden ele alınacaktır. İlk dönem İslam Tarihindeki vergi sistemi klasik kaynaklar üzerinden incelenecek aynı zamanda kaynaklar arasında kıyaslama yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Tax is a practice which comes up as a result of living together of human being. Due to living together, common responsibility and needs have been arisen. To be able to meet the needs of society, every person holds different type of responsibility. The tax systems starting with community life, have been constantly developed and renewed with the effect of expansion of living areas. Despite some differences related to time and perception, the tax system has been a dominant constituent most of the societies. In some societies the practicing of tax system has been the reason of grand devastations and sometimes it has been the starting point of important events whose effects have seen even modern-day. In this research the taxation used by Muslims which has been seen after the emergence of Islam, will be examined via works written down in early periods. The tax system which is eximaned during the first period of Islamic history will be examined through classic sources and meanwhile there will be a comparison between them.