Yabancı dı̇l olarak Türkçe ve İngı̇lı̇zce öğretı̇mı̇nde kullanılan Yedı̇ İklı̇m ve network (b1, b2) ders ve çalışma kı̇taplarında bulunan okuma metı̇nlerı̇ndekı̇ metı̇n altı sorularının taksonomı̇k olarak ı̇ncelenmesı̇ ve karşılaştırılması
Taxonomic analysis and comparison of reading comprehension questions posed under reading texts in the Yedi İklim and network (b1, b2) textbooks and workbooks used in the instruction of Turkish and English as foreign languages
- Tez No: 592691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Dünyanın küresel bir köy haline gelmesiyle birlikte, gerek farklı coğrafyalarda bulunan devletler gerek devlet dışı örgütler gerekse toplumun temel taşı olan bireyler birbirleriyle daha fazla etkileşim içine girmişlerdir. Küresel sermayenin zaman ve mekan sınırı tanımaksızın dünyanın farklı noktalarında serbestçe dolaşması, kitle iletişim araçlarının gelişmesi, internetin dünya çapında yaygınlaşması ve buna bağlı olarak tüm dünyada sosyal medyanın yoğun kullanımı kaçınılmaz olarak farklı dilleri konuşan bireylerin farklı dilleri öğrenmesini zorunlu hale getirmiştir. Artık yabancı dil öğrenmek bir hobi ya da mesleki gereksinim olmaktan çıkmış hemen herkesten talep edilir olmuştur. Yüzyıllardır farklı medeniyetlerin ortaya çıktığı, kesiştiği, buluştuğu bir coğrafyada bulunan Türkiye, izlediği aktif, katılımcı, girişimci ve insani dış politikası sayesinde diğer ülkelerle geliştirdiği ekonomik, siyasi, kültürel ve sosyal ilişkilerin yanı sıra Türkçenin uluslararası alanda tanınırlığının ve saygınlığının da artmasını sağlamıştır. Dolayısıyla Türkçeye olan ilgi ve talep Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretiminin de ivme kazanmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi alanında önemli bir misyon üstlenmiş olan Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan ve yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla kullanılan Yedi İklim (B1, B2) Ders ve Çalışma Kitapları ile yabancılara İngilizce öğretmek amacıyla kullanılan Network (B1, B2) Ders ve Çalışma Kitaplarında bulunan okuma metinlerindeki metin altı sorularının Bloom'un Güncellenmiş Taksonomisindeki bilişsel öğrenme düzeyleri bakımından hangi düzeyde bulundukları, bu düzeylerin dağılımlarının ne olduğu ve her iki kitaptaki dağılım oranlarının birbirine göre nasıl olduğu sorularına cevap aranmış ve metin altı soruları Bloom'un Güncellenmiş Taksonomisinin bilişsel süreç boyutuna göre değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. İnceleme sonucunda elde edilen veriler nicel olarak da değerlendirilmiştir. Okuma metinlerine ait metin altı sorularının Bloom'un Güncellenmiş Taksonomisindeki bilişsel düzeyleri belirlenmiş, her soru tek tek sınıflandırılmıştır. Bu veriler alandaki uzman kişiler tarafından da değerlendirildikten sonra taksonomik düzeylerin kendi içindeki ve kitaplar arasındaki oranları belirlenerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda Yedi İklim (B1, B2) Ders ve Çalışma Kitapları ile Network (B1, B2) Ders ve Çalışma Kitaplarındaki okuma metinlerine ait metin altı sorularının altbilişsel basamaklardan olan Hatırlama ve Anlama basamaklarına yığıldığı, yine altbilişsel bir basamak olmasına rağmen Uygulama basamağında ve üstbilişsel basamaklar olan Çözümleme, Değerlendirme ve Yaratma basamaklarında yeterli sayıda soru bulunmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Toplam soru sayılarına ve yüzdelere bakıldığında ise Anlama, Hatırlama ve Çözümleme basamaklarında, Yedi İklim (B1, B2) Ders ve Çalışma Kitaplarındaki okuma metinlerine ait metin altı sorularının, Network (B1, B2) Ders ve Çalışma Kitaplarındaki okuma metinlerine ait metin altı sorularından daha yüksek bir orana sahip olduğu, Uygulama, Değerlendirme ve Yaratma basamaklarında ise daha düşük bir orana sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : taksonomi, Bloom'un güncellenmiş taksonomisi, yabancı dil olarak Türkçe Sayfa Adedi : 220 Danışman : Doç. Dr. Mehmet KARA
Özet (Çeviri)
As the world has become a global village, governments, non-governmental organizations and individuals, who form the basis of society, have come into closer interaction with each other. The circulation of global capital through the world with no temporal or spatial limits, the development of mass media, the spread of the internet across the world and the consequent widespread use of social media has made it unavoidable for speakers of different languages to learn other languages. Language learning is no longer just a hobby or a matter of obtaining a professional qualification, but something that almost everybody demands. Turkey, situated in a geographical location that has been the birthplace and meeting point of many civilizations, has improved the public recognition and prestige of Turkish along with its economic, political, cultural and social relations with other countries thanks to its active, participatory, proactive and humanitarian foreign policy. The consequent interest and demand led to a rise in Education of Turkish as a Foreign Language. In this work, reading comprehension questions posed under reading texts in two series of books were evaluated with regard to the cognitive level they correspond to in the Revised Bloom Taxonomy, the distributions of the levels were determined, the distributions of levels in the two series were compared, and the questions were evaluated according to the Cognitive Process Dimensions in the Revised Bloom Taxonomy. The series analyzed are the Yedi İklim (B1, B2) textbooks and workbooks by the Yunus Emre Institute, which has a special mission in the education of Turkish as a Foreign Language, used to teach Turkish to foreigners, and the Network (B1, B2) textbooks and workbooks used to teach English to foreigners. Document analysis, which is a qualitative research method, was used in this work. The data obtained from the research was also evaluated quantitatively. The cognitive levels of the reading comprehension questions associated with each reading text were determined in accordance with the Revised Bloom Taxonomy and each question was categorized. After evaluation of this data by experts in the field, the proportions of the taxonomic levels in total and in the two series of books was compared and interpreted. The findings show that the reading comprehension questions in Yedi İklim (B1, B2) and Network (B1, B2) textbooks and workbooks are mostly clustered around the Remember and Understand steps, which are two of the sub-cognitive steps, and that there are not enough questions on the Apply step, even though it is a sub-cognitive step and on the Analyze, Evaluate and Create steps, which are meta-cognitive. The numbers and percentages of each level show that the Understand, Remember and Analyze steps have a higher ratio in the Yedi İklim (B1, B2) textbooks and workbooks than in the Network (B1, B2) textbooks and workbooks, and that the the Understand, Evaluate and Create steps have a lower ratio. Keywords : taxonomy, revised Bloom taxonomy, Turkish as a foreign language Number of Pages : 220 Thesis Advisor : Doç. Dr. Mehmet KARA