Çocuklarda dişlerde görülen siyah leke ile capnocytophaga ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between capnocytophaga and black stain in children's teeth
- Tez No: 592699
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ UZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuklarda dişlerde oluşan siyah leke (black stain) ile Capnocytophaga genusunun oral mikrobiyota üyeleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bazı kaynaklarda oral Capnocytophaga üyelerinin Streptococcus mutans gibi bazı organizmaların proliferasyonunu inhibe ettiği bildirilmektedir. Diğer yandan siyah leke görülen çocuklardaki çürük indeksi ise kontrol gruplarına göre daha düşüktür. Bu nedenle siyah leke görülen ve görülmeyen çocuklardaki oral Capnocytophaga sayıları belirlenmiştir. Ayrıca Capnocytophaga spp. ve S. mutans sayıları arasında bir bağlantı olup olmadığı da araştırılmıştır. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na Mart- Mayıs 2017 tarihleri arasında başvuru yapan 3-12 yaş arası hastalardan örnek alınmıştır. 44 hastadan siyah leke ve 44 hastadan da dental plak örnekleri alınmıştır. Örnekler Stuart Transport Medium ile en kısa süre içerisinde laboratuvara getirilmiştir. Capnocytophaga spp. VCAT, S. mutans ise Mitis Salivarus Agar besiyerinde yayma plaka yöntemi ile izole edilmiş ve örneklerdeki bakteri sayıları hesaplanmıştır. Elde edilen şüpheli Capnocytophaga spp. ve S. mutans izolatları VITEK II ile tanımlanmıştır. Capnocytophaga spp. izolatları için gram boyama, katalaz ve oksidaz testleri ile indol testleri de uygulanmıştır. Sonuç olarak siyah leke grubunda kontrol grubuna göre Capnocytophaga spp. sayısı anlamlı derecede daha fazla bulunurken (p≤0,01), iki grup arasında S. mutans sayısı bakımından anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p=0,9). Siyah leke grubunda gözlenen düşük çürük indeksi ve yüksek Capnocytophaga spp. sayısı arasında bir korelasyon olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between black stain in children's teeth and Capnocytophaga spp. and members of human oral microbiota. Some references report that members of Capnocytophaga inhibit proliferation of some organisims like Streptococcus mutans. On the other hand, the dental caries index in children with black stain is lower than control groups. Therefore, the Capnocytophaga number in children with and without black stain was determined. Besides, it was also investigated that whether there is a relationship between Capnocytophaga spp. numbers and Streptococcus mutans numbers or not. Samples were taken from patients between 3-12 years of age who applied to Ege University, School of Dentisty, Department of Pediatric Dentistry in March-May 2017. Black stain samples from 44 patients and dental plaque samples from 44 patients were taken. The samples in the Stuart Transport Medium were brought to the laboratory in the same day within the shortest time. Capnocytophaga spp. was isolated on VCAT medium, Streptococcus mutans was isolated on Mitis Salivarus Agar medium by spreading plaque method and bacteria numbers were calculated. These suspicious Capnocytophaga spp. and Streptococcus mutans isolates were identified by VITEK II. For the Capnocytophaga spp. isolates, gram stain, catalase and oxidase and indole tests were also performed. In conclusion, there was significantly higher diversity in Capnocytophaga spp. levels in children with black stain (p≤0,01), there was not a significant difference in S. mutans between the groups (p=0,9). It seems to be there is a correlation between low caries index in black stain group and high Capnocytophaga spp. number.