Farklı kesitli kaydırılmış kısa iğne-kanat dizilimlerinin ısı transferi ve basınç kaybı üzerine etkisi
The effect of the different crossectional staggered short pin-fin arrays on the heat transfer and pressure drop
  1. Tez No: 592700
  2. Yazar: HAKAN EMİRALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT TEKKALMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı şekil ve dizilimlere sahip iğne-kanat yapılarının ısı transferi ve basınç kaybı üzerindeki etkisini tespit etmektir. Bu çalışma kapsamında; gaz türbinli motorlar için kritik konulardan biri olan türbin soğutma teknolojileri incelenmiştir. Dış ve iç soğutma teknolojileri hakkında genel hatları ile bilgiler verildikten sonra iğne-kanat soğutma konusu üzerinde durulmuştur. Daha sonra konu ile ilgili teorik bilgiler paylaşılmış olup, literatürdeki mevcut çalışmalar özetlenmiş ve literatür taraması sonucunda tespit edilen bir deneysel çalışma; analiz modelini doğrulama çalışması olarak kullanılmıştır. Yapılan doğrulama ve ağdan bağımsızlık çalışmalarıyla; uygulanan modelleme ve analiz yaklaşımının güvenilirliği tespit edilmiş olup, analiz matrisine göre farklı kesit, dizilim, boyut ve Reynolds Sayıları için analizler gerçekleştirilmiştir. Tüm bu çalışmalardan sonra ise; yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of pin-fins having different shapes and configurations on the heat transfer and pressure loss. This scope of work; turbine cooling technologies, which is one of the critical issues for gas turbine engines, were examined. Having provided general information about the external and internal cooling technologies, the pin-fin cooling is emphasized. Then the theoretical information about this topic has been shared and the current studies in the literature are summarized. One of the experimental studies which is determined as a result of literature review, was used for the validation of the analysis model. The reliability of the applied modeling and analysis approach was determined with verification and mesh independence work. For different cross-section, configuration, dimension and Reynolds numbers were analyzed according to the analysis matrix. After all these studies; the results obtained from the analysis were shared.