Astronomi ve uzay bilimleri temelli uygulamalarla hazırlanan STEM kampları
STEM camps based on astronomy and space science applications
  1. Tez No: 592708
  2. Yazar: SONER GÜNGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Astronomi, evrenin yasalarını makrodan mikroya her ölçekte araştıran en eski doğa bilimidir. Evreni araştırırken fizik, matematik, kimya ve biyoloji gibi diğer temel bilimlerden yararlanan, daha da fazlasını keşfedebilmek için fotoğraf plaklarından CCD'lere, yer konuşlu gözlemevlerinden uzay teleskoplarına ve diğer uzay araçlarına kadar geniş bir alanda teknolojiyi en iyi şekilde kullanan ve geliştiren disiplinler arası bir alan olarak astronomi ve uzay bilimleri, STEM'in (Science, Technology, Engineering, Mathematics) en geniş uygulama alanı olmaktadır. Bu tezde, astronomi ve uzay bilimleri eğitiminde karşılaşılan sorunlara bir çözüm önerisi olarak STEM yaklaşımı incelendi, geliştirilen müfredatların merkezine astronomiyi alarak örnek bir ders planı geliştirilip sınıf içinde ve dışında bazı etkinliklerde uygulandı. Yapılan çalışmaların öğretmenlere, öğrencilere ve astronomiyle ilgilenen bireylere ulaştırılması, karşılıklı etkileşimin sağlanması amacıyla alternatif bir öğrenme ortamı ve web 2.0 aracı olarak“www.astrostem.org”çevrimiçi web platformu oluşturuldu. Böylece bireylerin yaşayarak, deneyerek, gözlem yaparak keşfetmelerini sağlamak, astronomi ve uzay bilimleri temelli uygulamalarla hazırlanan STEM ders planlarının atölye ya da kamp ortamında daha etkin bir şekilde uygulanmasıyla bu alanda yenilikçi fikir, prototip ve proje geliştirebilmelerini teşvik etmek hedeflendi.
Özet (Çeviri)
Astronomy and space science that is the largest application area of STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) as a interdisciplinary field that makes use of other basic sciences that such as physics, mathematics, chemistry and biology, while exploring the universe, use and develops technology in a wide range of fields from photo plates to CCDs and from observatories to space telescopes and other spacecraft. In this thesis, STEM approach was examined as a solution to the problems encountered in astronomy and space sciences education, a sample lesson plan was developed by taking astronomy to the centre of the developed curricula and applied in some activities inside and outside the classroom. An online learning platform called“www.astrostem.org”was created as an alternative learning environment and web 2.0 tool in order to communicate the activities to educators, students and other individuals interested in astronomy and to provide interaction. In this way, it was aimed to motivate individuals to discover by experimenting and observing make STEM lesson plans prepared with astronomy and space sciences based applications more effective in the classroom, workshop or camp environment and to encourage them to develop innovative ideas, prototypes and projects in this field.