Kadın dış ve üst giyim yaka modellerinin incelenmesi
Research on collar models of women's outerwear and top clothing
  1. Tez No: 592709
  2. Yazar: YELDA BOZBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmada 2005-2011 yılları arası kadın dış ve üst giyiminde yaka modellerini incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme modeli kullanılmıştır. Yaka modellerinin belirlenmesi için literatür araştırması yapılmış, veri toplama aracı olarak gözlem formu geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Geliştirilen gözlem formunda; dergi bilgileri, giyim özellikleri, yaka modelleri ve kapama tekniklerine ait bilgilere yer verilmiştir. Araştırmanın evreni, moda dergilerinde incelenen kadın dış ve üst giyim çeşitleridir. Araştırmanın örneklemini ise; kadın dış ve üst giyiminde yaka formu olan 1510 adet moda fotoğrafı oluşturmaktadır. Araştırmada kadın dış giyiminde %52,4 manto/kabana ilişkin bulgular elde edilmiştir. Aynı zamanda manto/kabanın; %16,8'i erkek yaka, %10'u şömizye yaka, %6,9'u sıfır yaka olduğu tespit edilmiştir. Manto/kabanda kapama tekniği ve kullanılan malzemelere dair bulgular ise; %27,6'sı patlı kapama, %30,2'si düğme olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmada kadın üst giyiminde %42,3'ü ceket ve %12,9'u gömlek olduğuna dair bulgular elde edilmiştir. Cekette, %16,8'i erkek yaka, %5,4'ü sıfır yaka ve gömlekte ise, %7'1'i ayaklı yaka olduğu tespit edilmiştir. Kadın üst giyiminde cekette incelenen kapama tekniği %23,3'ü patlı kapama, kapamada kullanılan malzeme ise, %26,3'ü düğme olduğuna ilişkin bulgular elde edilmiştir. Aynı zamanda gömlekte kapama tekniği ve kullanılan malzemelere dair bilgiler ise; %11,4'ü patlı kapama ve %11,6'sı düğme olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkılarak kadın dış ve üst giyim yaka modellerine yönelik araştırmacılara, üreticilere ve tasarımcılara yönelik bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, document analysis model, one of the qualitative research methods, was used to examine the collar models in women's outerwear and top clothing between 2005-2011. In order to determine the collar models, a literature research was conducted and an observation form was developed and applied as the data collection tool. Information regarding to journals, clothing characteristics, collar models and fastening techniques are included in the observation form. Population of the research is the women's outerwear and top clothing types examined in fashion magazines. The research sample consists of 1510 fashion photos with collar forms in women's outerwear and top clothing. In this study, 52.4% of the findings were obtained regarding mantle/coat of the women's outerwear. Also it is determined that mantle's/coat's are 16.8% male collar type, 10% shirtwaist collar and 6.9% crewneck collar. The findings on fastening techniques and the materials used in mantles/coats are that they are made of 27.6% with placket fastening and 30.2% with button fastening. In the research, it was found that 42.3% of women's outerwear was jacket and 12.9% was shirt. The women's jackets have male collar type 16.8% and crewneck collar 5.4% and 7.1% of the shirts are cutaway collar. In women's top clothing, jackets have placket fastening 23.3% and buttons are used 26.3%. On the other hand, shirts have placket fastening 11.4% and buttons are used 11.6%. Based on the results of the research, some suggestions have been developed for researchers, manufacturers and designers working on women's outerwear and top clothing collar models.