Optimizing SH-SY5Y cell differentiation into neurons and investigating the effects of flavonoids on neurodegeneration
SH-SY5Y hücrelerı̇nı̇n nörona farklılaştırılmasının optı̇mı̇zasyonu ve sıderıtıs brevıbracteata özütünün nörodejenerasyon ı̇ndüklenmı̇ş SH-SY5Y hücrelerı̇ne etkı̇lerı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 592714
  2. Yazar: MERYEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİME HALE SAYBAŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoloji, Biophysics, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Parkinson Hastalığı Türkiye ve dünyada en yaygın ikinci nörodejeneratif hastaıktır. Nörodejeneratif hastalıklarda enflamatuar mekanizmaların ve reaktif oksijen türevlerinin etkili olduğu düşünülmektedir. Bu açıdan, antienflamatuar ve antioksidan ilaçların Parkinson hastalığının modellerinde incelenmesi büyük bir öneme sahiptir. Sideritis brevibracteata (P.H. Davis) Türkiye'ye endemik, Akdeniz Bölgesi'nde yerel halk tarafından romatizmal ağrıları, mide-bağırsak sistemi rahatsızlıklarını ve soğuk algınlığını tedavi etmek için çay olarak tüketilen bir bitkidir. Yapılan çalışmalar bitkinin özütünden elde edilen suda çözünebilen flavonoitlerin antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. SH-SY5Y nöroblastoma hücreleri, literatürde sıklıkla nöron modeli olarak kullanılmaktadır, ancak henüz bu hücrelerin farklılaştırılması için üzerinde anlaşılmış bir farklılaştırma protokolü bulunmamaktadır. Bu tezde, SH-SY5Y hücrelerinin nörona farklılaştırılması optimize edilmiş, ardından hücrelerde rotenon ile Parkinson hastalığı modellenmiştir. Daha sonra, bir canlılık testi ile S. brevibracteata özütünün hastalık modellenmiş hücrelerde koruyucu bir etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Sonuçlar 1 μg/mL S. brevibracteata'nın, 20 μM rotenon ile induklenen toksisiteye karşı hücreleri koruduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is the second most common neurodegenerative disease both in Turkey and in the world. The studies show the effects of inflammatory mechanisms and reactive oxygen species in the neurodegenerative diseases. In this respect, studying anti-inflammatory and antioxidant drugs on the models of Parkinson's is of great importance. Sideritis brevibracteata (P.H. Davis) is a plant endemic to Turkey that is being consumed by local people as tea to treat rheumatic pain, gastrointestinal tract problems and the common cold. Previous studies show the water-soluble flavonoids of the plant have antioxidant and anti-inflammatory effects. SH-SY5Y neuroblastoma cells are commonly used in the literature as neuronal models, however, there is no agreed-upon differentiation protocol to conduct reliable research. In this thesis, differentiation of SH-SY5Y cells into neurons was optimized, then Parkinson's Disease was modeled in SH-SY5Y neuroblastoma cells using rotenone. Then, S. brevibracteata extract was investigated to see whether or not it has an effect on these cells in terms of protection, using a cell viability assay. Results showed that 1 μg/mL S. brevibracteata can protect the cells against 20 μM rotenone induced toxicity.