Mezbaha atıksularının mikroalg ile arıtılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of treatability with microalgea of slaughterhouse wastewater
  1. Tez No: 592713
  2. Yazar: MERVE HAZAL METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE OKTOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, mezbaha atıksuyunun mikroalg (Chlorella Esp-6) ile arıtılabilirliği araştırılmıştır. Mezbahalar küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesim işleminin yapıldığı işletmelerdir. Mezbaha atıksuları koyu renkli, kokulu ve yüksek kirliliğe sahip atıksulardır. Günümüzde birçok mezbaha işletmesi,atıksuyu arıtmaya gerek duymadan deşarj etmektedir. Doğa ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu işlem aynı zamanda merkezi atıksu arıtma tesislerinin verimliliğini de etkilemektedir. Çalışmada mikrolaglerin besin emilimi özelliğinden yararlanılarak kirlilik parametrelerinden KOI, TN, TP giderimi incelenmiştir. Atıksu farklı oranlarda (0-20-30%) şebeke suyu ile seyreltilerek besi ortamı haline getirilmiştir. En yüksek KOI, TN, TP giderimine 0% ortamda ulaşılmıştır. Chlorella Esp-6 mikroalgi için mezbaha atıksuyunda seyreltmeye gerek olmadan nütrient giderimi maksimum gerçekleşmiş ve SKKY (Su Kirliliği ve Kontrolü Yönetmeliği) sınır değerlerini sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatability of microalgae (Chlorella ESP-6) for Slaughterhouse wastewater has been investigated. Slaughterhouses are large and small cattle slaughtering operations. Slaughterhouse wastewaters are dark colored, odorous and highly polluted wastewaters. Today, many slaughterhouse enterprises discharge wastewater without the need for treatment. This process, which adversely affects nature and human health, also affects the efficiency of central wastewater treatment plants. In this study, the removal of COD, TN, TP from pollution parameters was investigated by using nutrient absorption properties of microalgae. The effluent was diluted to various ratios (0-20-30%) with tap water to make a nutrient media. The highest COD, TN, TP removal were achieved at 0% medium. As a result, for the Chlorella Esp-6 microalgae, nutrient removal was maximized without the need for dilution in slaughterhouse wastewater and the limit values of the WPCR (Water Pollution and Control Regulation) were observed.