Türkiye'de tescil dışı kalmış yerlerin tesciline yönelik çalışmalar, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri: Çorum örneği
Studi̇es for the registration of unregistered places in Turkey, encountered problems and solution offers: Çorum example
  1. Tez No: 592728
  2. Yazar: ZAFER GÜNAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye kadastrosunun tek sistemde toplanması için Kadastro çalışmalarında henüz tescil edilmeyen yerler, Orman ve Tarım gibi kurumlar tarafından kadastrosu yapılmış fakat henüz tapu siciline tescili yapılmamış yerler ile kadastrosu yapılmış yerlerde değişik sistemlerde üretilen kadastro haritalarının yenilenmesi ya da sayısallaştırılmasının bir an önce tamamlanması gerekmektedir. Ülke kaynaklarının verimli kullanılması, zaman ve emek kaybı yaşanmaması için tescil edilmemiş yerlerin tamamının ve orman olmadığı gerekçesi ile orman sınırları dışına çıkartılmış 2/B arazilerinin kadastrosunun yapılması çalışmaları ile yapıldığı zamanın mevzuatına ve tekniğine göre yapılmış fakat günümüzde gelişen teknoloji karşısında teknik yönden yetersiz kalmış, uygulama niteliğini kaybetmiş ve artık zemini yansıtmamaya başlamış olan kadastro paftalarının yenilenmesi çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanması gerekmektedir. Kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması amacıyla; Mülkiyet konusunda TKGM tek yetkili kurum olarak görev yapmalı, diğer kamu kurum ve kuruluşları TKGM öncülüğünde koordinasyonu sağlanmalıdır. Yapılan planlama doğrultusunda özel sektörden hizmet temin edilerek çalışmalar tamamlanmalıdır. Bu tez çalışmasında ihale yöntemiyle yapılan çalışmaların planlamasının birimin tamamını kapsayacak şekilde planlanması halinde daha ekonomik olacağı düşünülmüştür. Bu amaçla Çorum ili örnek olarak incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda Çorum ilinde bu güne kadar yapılan kadastro çalışmaları birimin tamamımı kapsayacak şekilde planlanarak ihale yapıldığında yaklaşık olarak % 44 maliyet tasarrufu sağlanmış olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to collect Turkey cadastre in a single system, cadastral maps in the areas not registered yet in cadastral studies, areas that have been cadastralized by institutions such as Forestry and Agriculture but not yet registered in the land registry and areas already completed cadastre but cadastral maps produced in different systems should be renovated or digitized as soon as possible. In terms of efficient use of country resources and no loss of time and labor, cadastre studies of all of the unregistered areas and 2 / B lands that have been taken out of forest boundaries due to lack of forest, together with renovation studies of cadastral sheets which are produced with old techniques of their time and legislations but technically inadequate against today's developing technology, lost application quality and do not reflect ground anymore should be renovated or digitized as soon as possible. In order to efficient and effective utilization of public resources, TKGM should be a sole authority in the matter of ownership, coordination of the public institutions and organizations should be lead by TKGM. Studies should be completed through buying service from private sector in line with made plans. In this thesis study, it is thought that the works carried out by the tender method will be more economical if planned to cover the whole unit. For this purpose, Çorum was examined as a sample. As a result of the research, it has been determined that approximately 44% cost savings will be achieved when the tender are planned and made in the way of cover whole units of cadastre studies carried out in Çorum province up to date.